Holistic Health Medycyna holistyczna - porady od lekarzy praktyków
Odpowiednio skomponowana dieta należy do głównych czynników chroniących nasze zdrowie. W tym stwierdzeniu nie ma żadnej przesady, co potwierdzają prowadzone w ostatnich latach badania nad metabolitami wtórnymi, występującymi w spożywanych przez nas roślinach. Okazuje się, że odgrywają one znaczącą rolę nie tylko w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, lecz również w ich leczeniu. Najważniejsze z tych substancji przedstawiamy w temacie numeru.
Zachęcam także do lektury dossier, które dostarcza arcyciekawej wiedzy o mikroorganizmach bytujących w naszych jelitach. Poznanie mechanizmów, za których pośrednictwem mikrobiota jelitowa oddziałuje na nasze ciało (nawet na mózg!), umożliwia dokonanie konkretnych zmian w dotychczasowym stylu życia, zapewniających homeostazę organizmu. Wyjaśniamy, jak uniknąć szkodliwej dysbiozy jelitowej.
A osobom wątpiącym w to, że batalię o zdrowie można wygrać nawet w beznadziejnych, wydawałoby się, przypadkach, dedykujemy reportaż „Śmiało patrzę w przyszłość”. Jego bohaterka stawiła czoło chorobie Leśniowskiego-Crohna, uchodzącej za niezwykle podstępną. Finał tej historii okazał się wspaniały! O skuteczności terapii bardzo często decyduje wczesne dostrzeżenie zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Powinni o tym pamiętać także mężczyźni wchodzący w okres przekwitania. Więcej na ten temat w raporcie „Andropauza nie taka straszna”.
A ponadto w numerze: jak być dobrym rodzicem i nie zwariować; czy nadciśnienie tętnicze może powodować demencję; dlaczego zmiana czasu na letni szkodzi naszemu zdrowiu; w jaki sposób naturalnie zapobiegać żylakom; czemu służy endoskopia kapsułkowa i co najskuteczniej przeciwdziała niestrawności oraz zgadze.
Zapraszamy do lektury!
-
TEMAT NUMERU
- Zdrowie bez recepty 16
-
TOP NEWS
- Polska tabletka endoskopowa 10
- Uroda dzięki mitochondriom 11
-
EKSTRAKT Z BADAŃ
- Naturalne wsparcie dla żył 12
-
Z PRAKTYKI LEKARZY HOLISTYCZNYCH
- Nietypowe przyczyny chorób układu oddechowego 30
-
TO, CO DOBRE DLA URODY
- Wybierz się do SPA 34
-
RAPORT
- Andropauza nie taka straszna 48
-
ŻYJ HOLISTYCZNIE
- Uwolnij pełny potencjał resweratrolu 60
- Przepisy w stylu keto dla smakoszy 62
- Popraw metabolizm za pomocą kwercetyny 66
- Więcej niż tylko serce 70
-
FAKTY i MITY
- Zgaga i niestrwność 82
-
MIND
- Jak być dobrym rodzicem i nie zwariować? 88
-
KU POKRZEPIENIU SERC
- Śmiało patrzę w przyszłość 94
-
WYKŁADY DOKTOR MYHILL
- Pediatria 98
- Onkologia 102
- Hematologia 105
- Leki na receptę 107
-
DOSSIER Jelita i mikrobiota
- Nasi mikroskopijni lokatorzy 40
- Mikrobiota jako część złożonego ekosystemu 41
- Skutki zaburzenia równowagi 42
- Kiedy dysbioza prowadzi do otyłości 43
- Mikrobiota i mózg komunikują się ze sobą? 44
- Odżywianie mikrobioty i... pułapki, których należy unikać 46
-
PORADY I OPINIE EKSPERTÓW
- Skutki wiosennego... przestawiania zegarków 75
- COWID-19: od pandemii do endemii 78
- Mniej siedzenia, więcej ruchu 80
- Prawidłowe ciśnienie krwi a zdrowy mózg 81
Opis tytułu
Żyj i lecz się holistycznie - coraz śmielej w medycynie przebija się świadomość jedności ciała, umysłu i duszy (body + mind + spirit). Dlatego lecząc ciało, nie należy bagatelizować siły psychiki i umysłu. Spersonalizowane traktowanie pacjenta w „całości”, obejmującej jego ciało, umysł i stan emocjonalny to kanon medycyny holistycznej (od fonetycznego brzmienia angielskiego słowa whole - całość).
Misją magazynu „Holistic Health” jest popularyzacja medycyny holistycznej zajmującej się leczeniem człowieka, nie tylko jego chorób!