Budujemy Dom Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców
Termomodernizacja, EPBD, ETS2.
W tym numerze, szczegółowo omawiamy kluczowe aspekty skutecznej termomodernizacji. Analizujemy zarówno aktualne wymagania techniczne, jak i optymalne grubości izolacji (zwykle w przedziale 15–20 cm), a także przedstawiamy różnice pomiędzy popularnymi metodami docieplania, takimi jak lekka mokra (ETICS) oraz lekka sucha. Poza tym przybliżamy istotne kwestie związane z wyborem materiałów izolacyjnych, wskazując na zalety i ograniczenia zastosowania styropianu oraz wełny mineralnej, zwłaszcza w kontekście zagrożeń związanych z wilgocią i wentylacją. Ponadto skupiamy się na newralgicznych elementach, jak fundamenty, dachy czy stropy, przy omawianiu zarówno kwestii bezpieczeństwa, jak i właściwego doboru technologii izolacyjnych. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas prac. Nie pomijamy aspektów estetycznych.
Nie można jednak zapominać, że kompleksowa termomodernizacja nie powinna ograniczać się do samego ocieplenia przegród zewnętrznych. Równie istotnym elementem całego procesu jest odpowiednie zaplanowanie modernizacji instalacji grzewczej. Niewłaściwe dobranie lub korzystanie z przestarzałego źródła ciepła, brak nowoczesnych systemów regulacji, a także niedostosowanie mocy urządzeń do zmniejszonego zapotrzebowania na energię po ociepleniu budynku mogą skutecznie obniżyć efektywność całej inwestycji. Dlatego też niezbędna jest szczegółowa analiza aktualnych i przyszłych potrzeb cieplnych domu oraz właściwy dobór instalacji grzewczej. Tylko kompleksowe podejście, łączące poprawę izolacyjności z modernizacją systemu ogrzewania, pozwala osiągnąć pełnię korzyści – zarówno w zakresie komfortu użytkowania, jak i realnych oszczędności na etapie eksploatacji.
Warto podkreślić, iż obecnie niezbędna jest ogromna rozwaga przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Szczególnie w obliczu zapowiadanych zmian legislacyjnych w skali europejskiej – w szczególności wdrażania tzw. dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), oraz rozszerzenia systemu opłat za emisję dwutlenku węgla (ETS2) również na paliwa używane do ogrzewania domów. Spowodują one podniesienie kosztów budowy, termomodernizacji a także eksploatacji budynków mieszkalnych. Dlatego kwestia racjonalnego i świadomego planowania wydatków termomodernizacyjnych nabiera wyjątkowego znaczenia. Wprowadzenie tych regulacji może w niedalekiej przyszłości istotnie wpłynąć na sytuację ekonomiczną wielu gospodarstw domowych. Dlatego warto już dziś przygotować się na nadchodzące zmiany i podejmować decyzje z myślą o długofalowych konsekwencjach.
Zachęcamy Państwa do uważnej lektury tego wydania, które – mam nadzieję okaże się cennym źródłem wiedzy, inspiracji oraz praktycznym wsparciem w podejmowaniu rozsądnych i odpowiedzialnych decyzji inwestycyjnych.
Ernest Jagodziński
Redaktor naczelny
Opis tytułu
Budujemy Dom jest miesięcznikiem wydawanym przez Wydawnictwo AVT od 1998 roku. Na ponad 300 stronach co miesiąc przedstawiane są krok po kroku wszystkie etapy powstawania domu jednorodzinnego. Językiem przystępnym dla niefachowców opisywane są technologie i materiały stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Wszystkie artykuły i porady mają charakter praktyczny, odnoszą się do problemów i sytuacji "z życia wziętych".
Silną stroną magazynu jest interaktywny kontakt z tysiącami czytelników (Klub Budujących Dom), którzy co miesiąc odpowiadają na ankiety redakcyjne. W ten sposób pozyskiwane są informacje statystyczne o poziomie cen wykonawców, preferencjach budujących, znajomości marek produktów, itp.
