Elektronika Praktyczna Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów
Łączność bezprzewodowa to w przeważającej mierze łączność z użyciem fal radiowych. Taki sposób pozwala na przesyłanie informacji zarówno na dużych dystansach, jak również ze znaczną przepustowością. Wszystko zależy od pasma, w którym odbywa się transmisja i zastosowanej technologii. W tym wydaniu EP opisujemy standardy komunikacji radiowej, które napędzają znaczną większość aplikacji z zakresu IoT, czyli: LoRa, NB-IoT oraz SigFox.
Zachowując tematykę łączności radiowej oraz IoT prezentujemy dwa miniprojekty, które pozwolą na budowę własnych aplikacji Internetu Rzeczy – to moduł LoRa dla RPi Zero oraz Moduł Bluetooth dla RPi Pico. Oba projekty są proste w realizacji oraz łatwe do skonfigurowania. Ponadto, kontynuujemy opis stacji roboczej do stylizacji paznokci, oraz systemy kontroli dostępu z NFC. Nie
wolno przeoczyć, także zdalnie sterowanego potencjometru, aktywnego diboxa czy, 16-kanałowego modułu PWM. Bardzo ważną i inspirującą lekturą będzie artykuł prezentujący praktyczne zastosowanie sieci typu SmartMesh oraz artykuł opisujący złącza o nietypowej konstrukcji, przeznaczone do specjalnych zastosowań. Warto wiedzieć o takich rozwiązaniach, gdyż mogą ułatwić i przyspieszyć nasze konstrukcje.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski
-
Nie przeocz
- Nowe podzespoły 6
- Dodaj do obserwowanych 10
- Koktajl niusów 102
-
Projekty
- Zdalnie sterowany potencjometr 17
- Simple Access System 2 (2) 21
- Manstation (2) – stacja robocza do stylizacji paznokci 28
-
Miniprojekty
- Idealny prostownik dwupołówkowy 32
- Ekspander 16×PWM 34
- Aktywny dibox 38
- Automatyczny wyłącznik zestawu audio 40
- Moduł BLE4.1 dla RPi Pico 43
- Moduł LoRa dla Raspberry Pi Zero 45
-
Projekty soft
- Magiczna kostka LED RGB na bazie RP2040 70
- Raspberry Pi 4 jako smart TV 76
-
Prezentacje
- Niezawodna komunikacja bezprzewodowa. Anteny marki Ethertronics (AVX) do modułów komunikacyjnych 48
- Moduły radiowe do aplikacji IoT 57
- Inteligentne rozwiązania IoT 82
-
Temat numeru: Łączność bezprzewodowa
- Najważniejsze systemy łączności bezprzewodowej dla IoT 50
- SmartMesh i inne sieci kratowe 60
-
Elektronika w praktyce
- Najnowsze zestawy i moduły dla IoT 84
-
Notatnik konstruktora
- Przetworniki typu sigma-delta 91
- Złącza do zadań specjalnych (1) 96
-
Podzespoły
- Wdrażanie mikrokontrolerów przeznaczonych do konkretnych zadań upraszcza złożone projekty 66
-
Kursy
- Systemy dla Internetu Rzeczy (61). Skuteczne sposoby zasilania awaryjnego urządzeń Internetu Rzeczy z zastosowaniem superkondensatorów 105
- Prenumerata 2
- Od wydawcy 3
- Hity następnego numeru 111
Opis tytułu
Elektronika Praktyczna jest czasopismem, którego grupę docelową stanowią specjaliści, głównie konstruktorzy o wykształceniu co najmniej średnim, których działalność zawodowa lub wyjątkowo zaawansowane zainteresowania wymagają świetnej orientacji w zagadnieniach współczesnej elektroniki, ustawicznego śledzenia trendów rozwojowych tej gałęzi techniki oraz stosowania najnowszych rozwiązań.
W magazynie prezentujemy pełne spektrum interesujących ich informacji: od tych o najnowszych komponentach układów elektronicznych poprzez urządzenia różnorodnego zastosowania i oprogramowanie, aż po zastosowania elektroniki pod postacią rozwiązań układów automatyki i mechatroniki w systemach przemysłowych.