Elektronika Praktyczna Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów
W kwietniowym wydaniu Elektroniki Praktycznej tematem wiodącym są nowoczesne i energooszczędne wyświetlacze E-paper. W obszernym artykule przybliżamy zarówno genezę tych interesujących ekranów, jak i obecny poziom zaawansowania technologii, umożliwiający produkowanie wysokiej jakości barwnych wyświetlaczy EP o zaskakująco krótkim czasie odświeżania. Do działu Elektronika w Praktyce trafił natomiast spory materiał poświęcony rozmaitym zagadnieniom związanym z instalacjami elektrycznymi – omawiamy rodzaje i dobór okablowania, złącza zaciskane, a także osłony ochronne do przewodów.
Zgodnie z zapowiedzią sprzed trzech miesięcy rozszerzamy nasz zespół Autorów. W tym wydaniu witamy aż dwóch. Hubert Żarnowski debiutuje swoją konstrukcją lampowego wzmacniacza audio, zaś Pan Paweł Ciuraj prezentuje ciekawą konstrukcję radioodbiornika na bazie popularnych modułów – uwagę zwraca rozbudowany i estetyczny interfejs użytkownika oraz dbałość o szczegóły w opracowaniu całości urządzenia.
W tym numerze publikujemy także kilka projektów naszych stałych Autorów, w tym elektroniczny zamek codeLock, rozbudowany selektor audio oraz nakładkę AVTDuino z wyświetlaczem OLED. Radioamatorów ucieszy natomiast trzecia część opisu radioodbiornika „Kubuś”, zawierająca skrupulatne i niezwykle rzetelnie wykonane pomiary najważniejszych parametrów urządzenia.
Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy także projekt płytki ewaluacyjnej z mikokontrolerem MG32F103RBT6 – artykuł stanowi wstęp do kursu programowania procesorów Megawin z rdzeniem ARM Cortex-M3, który startuje na łamach Elektroniki Praktycznej już w numerze majowym. Warto o tym wspomnieć, gdyż będzie to… pierwszy tego typu kurs na świecie.
Zapraszam do lektury,
Przemysław Musz
Redaktor naczelny
-
Nie przeocz
- Nowe podzespoły 6
- Dodaj do obserwowanych 11
- Koktajl niusów 104
-
Projekty
- Płytka ewaluacyjna z mikrokontrolerem Megawin MG32F103RBT6 12
- Nakładka z wyświetlaczem OLED do AVTDuino UNO R4 19
- codeLock – efektowny zamek kodowy 21
- Odbiornik nasłuchowy na pasmo KF 80 m „Kubuś” (3) 27
- Zaawansowany selektor audio 36
-
Projekty czytelników
- Wzmacniacz lampowy PCL86 Stereo 33
-
Miniprojekty
- Pięciokanałowy termometr I²C 42
- Miniwyświetlacz LCD 4×10 znaków z podświetleniem i interfejsem I²C 44
-
Prezentacje
- Kompleksowe usługi montażu PCB w ofercie PCBWay 47
- Nowoczesne wyświetlacze w ofercie firmy Artronic 59
-
Temat numeru: Wyświetlacze EPD
- Elektroniczny papier 50
-
Moduły w aplikacjach
- Fuzz klasyczny na LPC55S28 60
- Internet Rzeczy w pomiarach środowiskowych (4). Stacja pogodowa Enviro Weather firmy Pimoroni 64
-
Elektronika w praktyce
- Instalacje nisko- i wysokoprądowe 72
-
Notatnik konstruktora
- Wzbudzenie drgań rezonatorów kwarcowych 32768 Hz 84
- Oszczędzanie energii w teorii i w praktyce (1) 88
-
Projekty SOFT
- Odbiornik FM zbudowany na układzie TEF6686 92
-
Kursy
- Kurs FPGA Lattice (18). Nadajnik UART 96
- Prenumerata 2
- Od wydawcy 5
- Hity następnego numeru 107
Opis tytułu
Elektronika Praktyczna jest czasopismem, którego grupę docelową stanowią specjaliści, głównie konstruktorzy o wykształceniu co najmniej średnim, których działalność zawodowa lub wyjątkowo zaawansowane zainteresowania wymagają świetnej orientacji w zagadnieniach współczesnej elektroniki, ustawicznego śledzenia trendów rozwojowych tej gałęzi techniki oraz stosowania najnowszych rozwiązań.
W magazynie prezentujemy pełne spektrum interesujących ich informacji: od tych o najnowszych komponentach układów elektronicznych poprzez urządzenia różnorodnego zastosowania i oprogramowanie, aż po zastosowania elektroniki pod postacią rozwiązań układów automatyki i mechatroniki w systemach przemysłowych.