Elektronika Praktyczna Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów
Nowe wydanie już w przedsprzedaży – zamów taniej!
Kup teraz wydanie papierowe z przesyłką GRATIS, które wyślemy niezwłocznie po wydrukowaniu nakładu – wysyłka planowana na 14.07. (data może ulec zmianie). Albo wybierz e-wydanie i czytaj od razu po zakupie.
Poprzednia najniższa cena: wydanie papierowe 17,00 zł; e-wydanie 13,60 zł
Na początku lipca 2025 r. chyba trudno byłoby znaleźć w Polsce kogoś, kto nie słyszałaby o locie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmos. Jak wszyscy doskonale wiemy, jest to drugi – po gen. Mirosławie Hermaszewskim – Polak, który poleciał w przestrzeń kosmiczną. A zarazem pierwszy, który przewidziane dla niego eksperymenty będzie prowadził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dla nas jest to wydarzenie podwójnie istotne, nie tylko ze względu na narodowość astronauty, ale także z uwagi na jego wykształcenie - dr Sławosz Uznański-Wiśniewski jest bowiem... elektronikiem. Ponadto lot polskiego astronauty na ISS zbiega się w czasie z bardzo gwałtownym rozwojem polskiego sektora elektroniki kosmicznej. Choć już od kilkunastu lat słyszymy w mediach doniesienia o próbach zaistnienia niektórych polskich firm w kosmosie, to dopiero teraz działania czołowych przedstawicieli tej branży w Polsce zaczynają przynosić naprawdę wymierne korzyści – nie tylko technologiczne i finansowe, ale także wizerunkowe. I to w skali (przynajmniej) europejskiej.
Na razie jednak zejdźmy z powrotem na Ziemię, gdzie na Czytelników EP czeka najnowszy, lipcowy numer. Poruszamy w nim tematykę kabli, przewodów i złączy – w tym tych specjalistycznych, przeznaczonych do najbardziej wymagających aplikacji – a także czujników gazów, dymu czy jakości powietrza. Ponadto przygotowaliśmy recenzję niedrogiej, dalekowschodniej sondy różnicowej do oscyloskopu, ostatnie części cyklów poświęconych pomiarom zespołów głośnikowych i programowaniu procesorów Sigma DSP, a także kolejne odcinki kursów MicroPythona, projektowania i druku 3D oraz aplikacji czujników w IoT. W tym wydaniu „Elektroniki Praktycznej” witamy także dwóch nowych Autorów – artykuł o bezodpadowych metodach wytwarzania trójwymiarowych elementów metalowych lub pokrywanych metalem, który trafił do działu „Technologie wokół Elektroniki”, przygotowali: Stanisław Kaczmarek oraz prof. Mariusz Kaczmarek - Dziekan Wydziału Mechatroniki UKW w Bydgoszczy.
Jak zawsze zapraszam do lektury… i życzę udanego wypoczynku wszystkim tym, którzy swój urlop zaplanowali właśnie na lipiec!
Przemysław Musz
Redaktor Naczelny
-
Nie przeocz
- Nowe podzespoły 6
- Dodaj do obserwowanych 11
- Koktajl niusów 84
-
Projekty
- „Bomba” wielofunkcyjna 12
-
Miniprojekty
- Minimoduły cyfrowego audio – przetworniki A/D i D/A (1) 18
-
Temat numeru:
- Kable i przewody w urządzeniach elektronicznych 22
-
Prezentacje
- Przewody i złącza spełniające najwyższe standardy jakości 20
- Więcej niż kable, czyli o znaczeniu akcesoriów do przewodów 28
-
Technologie wokół elektroniki
- Druk 3D w służbie elektroniki (8) 32
-
Bezodpadowe technologie wytwarzania elementów metalowych
- lub pokrytych metalem 43
-
Sprzęt
- Chińska sonda różnicowa – czy da się tanio wykonywać dokładne pomiary oscyloskopowe? 38
-
Moduły w aplikacjach
- Internet Rzeczy w pomiarach środowiskowych (19). Wykrywanie dymu 48
-
Audio bez tajemnic
- Przekaźniki w torze sygnałowym 52
- Pomiary zespołów głośnikowych (5) 56
-
Notatnik konstruktora
- Tętnienia w filtracji zasilania 54
-
Elektronika w praktyce
- Czujniki gazu, dymu i jakości powietrza 64
-
Kursy
- Programowanie w środowisku MicroPython (3). I²C i zegar czasu rzeczywistego 69
- Kurs DSP Audio, czyli SigmaDSP dla każdego (5). Cyfrowy interfejs Audio 74
- Prenumerata 2
- Od wydawcy 3
- Hity następnego numeru 87
Opis tytułu
Elektronika Praktyczna jest czasopismem, którego grupę docelową stanowią specjaliści, głównie konstruktorzy o wykształceniu co najmniej średnim, których działalność zawodowa lub wyjątkowo zaawansowane zainteresowania wymagają świetnej orientacji w zagadnieniach współczesnej elektroniki, ustawicznego śledzenia trendów rozwojowych tej gałęzi techniki oraz stosowania najnowszych rozwiązań.
W magazynie prezentujemy pełne spektrum interesujących ich informacji: od tych o najnowszych komponentach układów elektronicznych poprzez urządzenia różnorodnego zastosowania i oprogramowanie, aż po zastosowania elektroniki pod postacią rozwiązań układów automatyki i mechatroniki w systemach przemysłowych.
