Elektronika Praktyczna Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów
Zamów taniej nowe wydanie w przedsprzedaży!
Kup e-wydanie i zacznij czytać od razu po zakupie, lub zamów wydanie papierowe, które wyślemy po wydrukowaniu nakładu: realizacja zamówień od 16 stycznia (data może ulec zmianie).
Poprzednia najniższa cena: wydanie papierowe 17,00 zł; e-wydanie 13,60 zł
W styczniowym numerze „Elektroniki Praktycznej” rozpoczynamy zapowiadany w poprzednim miesiącu, całkowicie nowy dział stały pt. „Audio bez tajemnic”. Kiedy wpadłem na pomysł utworzenia takiej rubryki na łamach naszego czasopisma, spodziewałem się wprawdzie pozytywnego odzewu ze strony naszych Czytelników, ale… nie przewidziałem, że nastąpi on jeszcze przed jego właściwym uruchomieniem!
Tym razem aż cztery z pięciu projektów to rozmaite urządzenia akustyczne – retro wzmacniacz, przedwzmacniacz z korekcją RIAA, elektroniczny Theremin i mikser dyskotekowy. Do tego dochodzi pierwszy artykuł z cyklu poświęconego konwersji analogowo-cyfrowej, poradnik dotyczący wpływu pojemności okablowania na parametry pracy sprzętu oraz przeglądowy materiał, poświęcony nowoczesnym rozwiązaniom scalonym stosowanym w sprzęcie konsumenckim i profesjonalnym.
W najnowszym numerze EP przygotowaliśmy także szereg materiałów spoza tematyki akustycznej. W dziale Projektów publikujemy pierwszą z dwóch części opisu prostego transceivera TRX Ewa 40 m, opartego wyłącznie na elementach dyskretnych: urządzenie, opracowane przez legendę polskiego krótkofalarstwa – Andrzeja Janeczka (SP5AHT), redaktora naczelnego magazynu „Świat Radio” – zostało przygotowane z myślą o początkujących radioamatorach, którzy pragną dogłębnie poznać i zrozumieć działanie sprzętu nadawczo-odbiorczego. Kontynuujemy także cykle poświęcone drukowi 3D i aplikacjom IoT, a w dziale kursów publikujemy kolejne materiały dot. obsługi czytników OEM, implementacji systemu Linux na platformie STM32MP, programowania FPGA i pomiarów charakterystyk filtrów.
Zapraszam do lektury!
Przemysław Musz
Redaktor naczelny
-
Nie przeocz
- Nowe podzespoły 5
- Dodaj do obserwowanych 11
- Koktajl niusów 92
-
Projekty
- Mikser dyskotekowy trzech źródeł sygnału (1) 12
- Retro wzmacniacz mocy z tranzystorami germanowymi 18
- TRX Ewa 40 m – transceiver QRP początkującego krótkofalowca (1) 24
-
Miniprojekty
- Przedwzmacniacz gramofonowy MM z pasywną korekcją 16
- Theremin – elektroniczny instrument 21
-
Prezentacje
- Wyświetlacze dotykowe od Artronic 62
-
Audio bez tajemnic
- Nierozumiana pojemność kabli 30
- Konwersja analogowo-cyfrowa w technice audio (1) 32
-
Temat numeru: Technologie audio
- Małe, ale wariaty: nowoczesne, scalone wzmacniacze audio małej mocy 38
-
Moduły w aplikacjach
- Internet Rzeczy w pomiarach środowiskowych (13). Dołączanie rezystancyjnych i pojemnościowych czujników deszczu do modułu Enviro Weather 58
-
Technologie wokół elektroniki
- Druk 3D w służbie elektroniki (5) 52
-
Elektronika w praktyce
- Wyświetlacze dotykowe i sensory gestów 63
-
Notatnik konstruktora
- Źródło prądowe (prawie) idealne 28
- Ograniczenia diody idealnej 50
-
Kursy
- Pomiary charakterystyk częstotliwościowych (2). Filtry aktywne m.cz. typu Sallen–Key 71
- Czytniki kodów kreskowych w praktyce (2). Frontem do użytkownika: moduł skanera 1D/2D EM20-80 V2 78
- Implementacja systemu Linux na platformie STM32MP (2). Pierwsza aplikacja 84
- Kurs FPGA Lattice (27). Obsługa monitora VGA 86
- Prenumerata 2
- Od wydawcy 3
- Hity następnego numeru 95
Opis tytułu
Elektronika Praktyczna jest czasopismem, którego grupę docelową stanowią specjaliści, głównie konstruktorzy o wykształceniu co najmniej średnim, których działalność zawodowa lub wyjątkowo zaawansowane zainteresowania wymagają świetnej orientacji w zagadnieniach współczesnej elektroniki, ustawicznego śledzenia trendów rozwojowych tej gałęzi techniki oraz stosowania najnowszych rozwiązań.
W magazynie prezentujemy pełne spektrum interesujących ich informacji: od tych o najnowszych komponentach układów elektronicznych poprzez urządzenia różnorodnego zastosowania i oprogramowanie, aż po zastosowania elektroniki pod postacią rozwiązań układów automatyki i mechatroniki w systemach przemysłowych.