Elektronika Praktyczna Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów
Elementy indukcyjne są jedną z najbardziej niedocenianych grup podzespołów elektronicznych. Złożoność zjawisk elektromagnetycznych powoduje, że wielu elektroników odnosi się do nich z pewnym dystansem. Dodatkowo rozwój elektroniki cyfrowej spowodował, że udział elementów indukcyjnych w torach sygnałowych istotnie zmalał. Jednak w miejsce niegdyś spotykanych aplikacji cewek, transformatorów i anten ferrytowych weszły całkowicie nowe, niezwykle istotne zastosowania. W tym wydaniu EP omówimy funkcje i zastosowania elementów indukcyjnych w nowoczesnej elektronice oraz wyjaśnimy ich budowę i najważniejsze parametry.
Bardzo praktycznym i godnym uwagi projektem, który prezentujemy w listopadowym wydaniu, jest Lampa UV do manicure. Urządzenia tego typu są powszechnie stosowane, ale wiele z nich ma bardzo ograniczone możliwości. Jednym z najważniejszych parametrów takich lamp jest ich moc, która powinna być odpowiednio dobrana do wykonywanego zabiegu, ale zwykle do dyspozycji są tylko dwa poziomy - 50% oraz 100%. Zaprezentowane urządzenie ma możliwość dokładnego ustawienia mocy, a ponadto posiada kilka innych przydatnych funkcji i jest wyposażone w wyświetlacz, który zdecydowanie ułatwia obsługę.
Kolejnym projektem, który znajdzie praktyczne zastosowanie, jest Timer do pompy obiegowej. Ciepła woda użytkowa (CWU) wymaga mieszania przy użyciu pompy obiegowej, aby miała wysoką temperaturę przy punktach jej poboru. Załączenie tej pompy na stałe powoduje duże straty ciepła oraz energii elektrycznej, dlatego ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest jej praca cykliczna. Zaprezentowany układ realizuje właśnie taką funkcjonalność. Może on również służyć jako zwykły układ astabilny o regulowanym czasie załączenia i przerwy.
Warto zapoznać się, także z wieloma innymi projektami i miniprojektami. Moduł z zegarem RTC i pamięcią FRAM, będzie doskonałym uzupełnieniem każdego komputerka SBC, a Siłomierz na bazie Arduino dostarczy wskazówek na temat zastosowania tensometrów w układach cyfrowych. Duża porcja wiedzy czeka także w tutorialach. Opis sposobu komunikacji z modułem żyroskopu i akcelerometru MPU-6050 ułatwi jego zastosowanie we własnych projektach, a artykuł o właściwym położeniu indukcyjności na PCB pomoże uniknąć problemów z zakłóceniami EMI.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski
-
Nie przeocz
- Nowe podzespoły 5
- Dodaj do obserwowanych 11
- Koktajl niusów 96
-
Projekty
- Dwupasmowy odbiornik nasłuchowy KF. RX Wiesia 80/40 m 18
- CLEDUV – lampa UV do manicure 23
- Wzmacniacze wejściowe do częstościomierza (3). Rozszerzenie możliwości AVT3275 28
-
Moduły w aplikacjach
- Moduł żyroskopu i akcelerometru MPU-6050 34
-
Miniprojekty
- Debouncer – dwukanałowy eliminator drgań styków 36
- Moduł z zegarem RTC i pamięcią FRAM po I2C 37
- Przedwzmacniacz mikrofonowy z zasilaniem Phantom 48 V 39
- Sterownik mikroserwomechanizmów do Pi Pico 41
- Timer do pompy obiegowej 42
-
Temat numeru: Transmisja danych przez sieci komórkowe
- Sieci komórkowe w systemach embedded 46
-
Prezentacje
- BDMS – modułowy system BMS 54
- Dławiki mocy w systemach energoelektronicznych 85
- Indukcyjność rozproszenia – co warto wiedzieć? 86
- Idealne dopasowanie wydajności i rozmiaru 88
-
Projekty soft
- LED-owy wyświetlacz macierzowy 56
- Kontrolowany gestami samochodzik z modułem micro:bit 59
- Siłomierz na bazie Arduino 63
-
Notatnik konstruktora
- Optymalizacja poziomu EMI. Położenie indukcyjności na płytce drukowanej 68
- Konwerter poziomów logicznych nieco inaczej 95
-
Poradnik implementacji
- Praktyczne aplikacje scalonych układów AFE (9). Wielofunkcyjne front-endy biomedyczne (1) 90
-
Wybór konstruktora
- Transformatory i elementy indukcyjne 74
-
Kursy
- Systemy dla Internetu Rzeczy (54). Bosch BME688 – czujnik gazu ze sztuczną inteligencją 100
- Prenumerata 2
- Od wydawcy 3
- Hity następnego numeru 107
Opis tytułu
Elektronika Praktyczna jest czasopismem, którego grupę docelową stanowią specjaliści, głównie konstruktorzy o wykształceniu co najmniej średnim, których działalność zawodowa lub wyjątkowo zaawansowane zainteresowania wymagają świetnej orientacji w zagadnieniach współczesnej elektroniki, ustawicznego śledzenia trendów rozwojowych tej gałęzi techniki oraz stosowania najnowszych rozwiązań.
W magazynie prezentujemy pełne spektrum interesujących ich informacji: od tych o najnowszych komponentach układów elektronicznych poprzez urządzenia różnorodnego zastosowania i oprogramowanie, aż po zastosowania elektroniki pod postacią rozwiązań układów automatyki i mechatroniki w systemach przemysłowych.