Elektronika Praktyczna Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów
Jednym z krytycznych parametrów, wpływających na sukces rynkowy produktu, jest tzw. time-to-market, czyli czas wymagany na opracowanie końcowego produktu i przygotowanie go do sprzedaży. Zastosowanie gotowego minikomputera SBC, jako serce projektowanego urządzenia, może w znaczący sposób przyspieszyć prace projektowe i przy właściwym zarządzaniu procesem rozwoju produktu, zmniejszyć finalne koszty produkcji. Takie podejście ma też pewne wady, które dotyczą samych minikomputerów, ale także są wynikiem błędów popełnianych przez konstruktorów. Ogromne możliwości tych komponentów i pozorna łatwość implementacji w niemal każdej aplikacji, przesłaniają inne ważne aspekty. To wydanie EP poświęcone jest minikomputerom jednopłytkowym. Opisujemy jakie korzyści wynikają ze stosowania SBC/SoM/SiP i jak unikać typowych błędów oraz przeanalizujemy najnowsze dostępne produkty tej kategorii.
SFP jest skrótem od Small Form-factor Pluggable transceiver. Jest to interfejs, który służy do połączenia pomiędzy urządzeniem a zewnętrznym medium transmisyjnym. Może to być laser z łączem światłowodowym albo złącze RJ-45 pozwalające na podłączenie miedzianej skrętki. Dostępna jest szeroka gama złącz, używających takiej samej obudowy, ale różniących się technologią i prędkością transmisji. Zaprezentowane w tym wydaniu EP urządzenie – SFPreader, pozwala na konfigurację modułów SFP i SFP+ oraz umożliwia przeprowadzenie testów komunikacji. To doskonały sposób na poznanie tego nowoczesnego standardu.
Kolejnym projektem, który znajdzie wiele praktycznych zastosowań, ale pozwoli też na poznanie nowoczesnego standardu, jest karta sieciowa z PoE. Dzięki Power over Ethernet możliwa jest transmisja danych oraz jednoczesne dostarczanie zasilania, poprzez standardowe okablowanie sieci komputerowej. Jest to rozwiązanie bardzo przydatne w aplikacjach IoT oraz automatyce domowej, gdzie karta sieciowa z wbudowanym zasilaczem PoE zgodnym z IEE802.3af upraszcza okablowanie aplikacji. Rolę interfejsu ethernet pełni znany, sprawdzony i wspierany przez Linuxa układ ENC28J60, który doskonale współpracuje, nie tylko z Rpi.
W październikowym wydaniu znajdziecie, także wiele innych, ciekawych projektów, jak np. multiplekser magistrali I2C, czy energooszczędny termometr. Nie zabrakło, także solidnej porcji wiedzy, zwłaszcza z zakresu paneli frontowych obudowy i rozwiązań stosowanych w pomiarach biochemicznych.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski
-
Nie przeocz
- Nowe podzespoły 5
- Dodaj do obserwowanych 11
- OSA – Opadający Satelita Atmosferyczny 18
- Koktajl niusów 95
-
Projekty
- Energooszczędny termometr z kalibracją 20
- SFP reader 24
- Wzmacniacze wejściowe do częstościomierza (2). Rozszerzenie możliwości AVT3275 29
-
Moduły w aplikacjach
- Moduł IoT AVR-IoT WA 50
-
Miniprojekty
- Karta sieciowa z PoE dla RPi Zero 33
- Ośmiokanałowy multiplekser magistrali I2C 36
- Tranzystorowy moduł wykonawczy z optoizolacją 38
-
Temat numeru: Panel przedni najważniejszym elementem obudowy
- Panel przedni najważniejszym elementem obudowy 41
-
Projekty soft
- Konfigurowalny panel przycisków do komputera 56
- System do rozpoznawania tablic rejestracyjnych 58
- Prosty sensor poziomu CO2 61
-
Notatnik konstruktora
- Konwertery cyfrowe do przycisków pojemnościowych w aplikacjach medycznych i nie tylko 64
- Prosty miernik pojemności akumulatorów – suplement 86
-
Prezentacje
- Dobór mikronapędów DC i kontrolerów ruchu 70
-
Poradnik implementacji
- Praktyczne aplikacje scalonych układów AFE (8). Front-endy do pomiaru (bio)impedancji 90
-
Wybór konstruktora
- Komputery jednopłytkowe z procesorami przeznaczonymi do IIoT 72
- Komputery i moduły jednopłytkowe 74
-
Kursy
- Systemy dla Internetu Rzeczy (53). Komunikacja wielopasmowa zestawu czujnikowego LPSTK – CC1352R LaunchPad SensorTag 99
- Prenumerata 2
- Od wydawcy 3
- Kramik i rynek 98
- Konkurs 106
- Hity następnego numeru 107
Opis tytułu
Elektronika Praktyczna jest czasopismem, którego grupę docelową stanowią specjaliści, głównie konstruktorzy o wykształceniu co najmniej średnim, których działalność zawodowa lub wyjątkowo zaawansowane zainteresowania wymagają świetnej orientacji w zagadnieniach współczesnej elektroniki, ustawicznego śledzenia trendów rozwojowych tej gałęzi techniki oraz stosowania najnowszych rozwiązań.
W magazynie prezentujemy pełne spektrum interesujących ich informacji: od tych o najnowszych komponentach układów elektronicznych poprzez urządzenia różnorodnego zastosowania i oprogramowanie, aż po zastosowania elektroniki pod postacią rozwiązań układów automatyki i mechatroniki w systemach przemysłowych.