Elektronika Praktyczna Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów
Z wypowiedzi praktyków, jakie docierają do naszej redakcji, oraz z rozmów z przedstawicielami firm z branży elektronicznej, jasno wynika, że sztuczna inteligencja staje się coraz powszechniej implementowanym rozwiązaniem. Nie oznacza to, że wszyscy przestawili się na tworzenie aplikacji sztucznej inteligencji i że inne projekty nie mają już racji bytu. Raczej chodzi o to, że w bardzo dużej części projektów, a szczególnie tych bardziej złożonych i najbardziej obiecujących, uwzględnienie AI jest korzystne i opłacalne. Co więcej, zapoznanie się z algorytmami AI otwiera umysł na nowe pomysły, które mogą poprowadzić do stworzenia zupełnie nowej klasy rozwiązań i niezwykle innowacyjnych urządzeń. O ile do zbudowania uniwersalnej sztucznej inteligencji jest nam jeszcze daleko, to obecne możliwości budowania inteligencji specjalizowanej pozwalają opracowywać ciekawe aplikacje oraz modernizować dotychczasowe konstrukcje, wprowadzając do nich wyjątkowo innowacyjne funkcje.
Temu nowemu trendowi coraz wyraźniej towarzyszy obawa o brak kadr z odpowiednimi umiejętnościami, aby sztuczną inteligencję wdrażać. Temat nie jest łatwy, ale na pewno warto się nim zainteresować, gdyż będą to umiejętności niezwykle przydatne już w niedalekiej przyszłości. Dlatego w czerwcowym wydaniu EP nakreślamy podstawowe zagadnienia związane z tą technologią oraz prezentujemy projekt, który z niej korzysta – Wykrywacz maseczki.
Wśród projektów znajdziemy dwa interesujące opracowania związane z techniką cyfrowego przetwarzania sygnałów. Są to: Moduł DSP Audio do Raspberry Pi, oraz Spectra – analizator widma sygnału audio. Oba realizują skomplikowane funkcje, ale dzięki dokładnemu opisowi działania i konfigurowania stanowią doskonałą bazę dla własnych prób i nowych aplikacji.
Jak zawsze, mamy też ogromną porcję wiedzy w postaci tutoriali i kursów. Jedne z nich dobiegają końca jak cykl uczący posługiwania się symulatorem obwodów LTSpice, czy cykl prezentujący użycie biblioteki graficznej TouchGFX. Kolejne właśnie się zaczynają jak cykl programowania aplikacji działających z użyciem Bluetooth, uzupełniony projektem interfejsu mobilnego do amplitunera, czy opracowanie dotyczące metod pomiaru prądu w systemach wbudowanych.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski
-
Nie przeocz
- Nowe podzespoły 5
- Dodaj do obserwowanych 10
- Koktajl niusów 106
-
Projekty soft
- Wykrywacz maseczki 45
- Ekran smartfona jako interfejs mobilny do amplitunera, czyli aplikacja mobilna poprzez UART w praktyce 48
-
Projekty
- Spectra – analizator widma sygnału audio 17
- Moduł DSP Audio do Raspberry Pi 23
-
Miniprojekty
- Expander 40 I/O dla Pi Zero 30
- Mikrokrokowy sterownik silnika 32
- Miniaturowy wzmacniacz słuchawkowy 35
- Sterownik LED RGB z układem AL1783 sterowany przez I2C 36
- Wyłącznik zasilania z opóźnieniem 38
-
Temat numeru: AI i ML – zastosowania, korzyści i zagrożenia
- Sztuczna Inteligencja w praktycznej elektronice 40
-
Projekty czytelników
- Hybryda Bis – wzmacniacz hybrydowy z niekonwencjonalnym zasilaniem 52
-
Poradnik implementacji
- Praktyczne aplikacje scalonych układów AFE (4). Front-endy EKG do urządzeń wearable 102
-
Prezentacje
- ARM Keil – bezpieczeństwo w systemach IoT i embedded 56
- Praca z płytką drukowaną – w co wyposażyć stanowisko 58
- Sprzętowy hackathon on-line 62
- Analog Discovery Pro 3000 firmy Digilent. Nowy przenośny kombajn pomiarowy 88
-
Wybór konstruktora:
- Nie tylko oscyloskopy USB 80
-
Notatnik konstruktora
- Bez programowania Androida. Projekt z użyciem BLE i aplikacją mobilną (1) 65
- Projektowanie interfejsów graficznych z użyciem TouchGFX (4) 70
- FPGA a open source. Prosty mikrokontroler DO6502 75
- Pomiary natężenia prądu w systemach wbudowanych (1). Praktyczny poradnik 91
- Symulacja i pomiar, czyli LTspice i Analog Discovery 2 w rękach konstruktora (23). O czym nie mówiliśmy, a powinniśmy 96
-
Kursy
- Systemy dla Internetu Rzeczy (49). Pozyskiwanie energii słonecznej, śledzenie maksymalnego punktu mocy (MPPT) 109
- Eksperymenty z FPGA (19). Coś dla graczy 116
- Prenumerata 2
- Od wydawcy 3
- Kramik i rynek 122
- Hity następnego numeru 123
Opis tytułu
Elektronika Praktyczna jest czasopismem, którego grupę docelową stanowią specjaliści, głównie konstruktorzy o wykształceniu co najmniej średnim, których działalność zawodowa lub wyjątkowo zaawansowane zainteresowania wymagają świetnej orientacji w zagadnieniach współczesnej elektroniki, ustawicznego śledzenia trendów rozwojowych tej gałęzi techniki oraz stosowania najnowszych rozwiązań.
W magazynie prezentujemy pełne spektrum interesujących ich informacji: od tych o najnowszych komponentach układów elektronicznych poprzez urządzenia różnorodnego zastosowania i oprogramowanie, aż po zastosowania elektroniki pod postacią rozwiązań układów automatyki i mechatroniki w systemach przemysłowych.