Elektronika Praktyczna Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów
Podstawowym elementem przetwornika obrazu jest matryca światłoczuła. Pierwszy typ matrycy – CCD, przez wiele lat dominował w kamerach, aparatach i wszystkich pozostałych zastosowaniach. Matryce typu CMOS, pomimo tego, że wyróżniały się m.in. dużą szybkością działania czy niewielkim zapotrzebowaniem na energię, to oferowały gorsze parametry obrazu i przez to miały ograniczone zastosowanie. Jednak były one stale udoskonalane, aż w końcu dorównały jakością obrazu matrycom CCD i ostatecznie zdominowały rynek. Dziś przetworniki obrazu nabierają całkiem nowego znaczenia za sprawą systemów przetwarzania obrazu umożliwiających identyfikację osób, pojazdów czy innych przedmiotów. Z kolei specjalne typy przetworników pozwalają na realizację takich zadań jak noktowizja, termowizja czy obrazowanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego. W tym numerze opisaliśmy najważniejsze informacje na temat tych interesujących podzespołów.
Korektor graficzny audio jest często używanym elementem domowego studio lub systemu nagłośnienia. Umożliwia kształtowanie charakterystyki częstotliwościowej obrabianego sygnału w znacznie bardziej precyzyjny sposób niż klasyczny regulator barwy dźwięku. W tym wydaniu prezentujemy urządzenie o 7-pasmowej regulacji, które powoli precyzyjnie dostroić brzmienie głosu lub instrumentu pod kątem realizacji nagrania, lub skorygować charakterystykę pomieszczenia.
Drugim praktycznym projektem jest bezprzewodowy system powiadamiania, który w przeciwieństwie do wielu dostępnych rozwiązań realizuje, także funkcję potwierdzenia transmisji. Urządzenie sprawdzi się w zwłaszcza w nietypowych aplikacjach, które wymagają informacji zwrotnej w torze radiowym.
W tym wydaniu znajduje się jeszcze wiele innych, równie ciekawych projektów, jak np. Energooszczędny czujnik odbiciowy, czy Przedłużacz magistrali I2C. Polecam również porcję wiedzy o użyciu biblioteki graficznej Touch GFX, która ułatwia i przyspiesza budowanie graficznych interfejsów użytkownika. Niezwykle interesujący jest cykl o układach AFE, prezentujący podstawy pomiarów biomedycznych. Są to złożone zagadnienia, o których znajdziemy naprawdę niewiele konkretnych informacji w internecie.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski
-
Nie przeocz
- Nowe podzespoły 5
- Dodaj do obserwowanych 11
- Koktajl niusów 90
-
Projekty
- tDimmer – regulator oświetlenia sieciowego 16
- Bezprzewodowy system powiadamiania z informacją zwrotną 20
- 7-pasmowy korektor graficzny 24
- Sterowanie diod WS2812 poprzez DMX 28
-
Miniprojekty
- Energooszczędny czujnik odbiciowy 36
- Wykrywacz zadanej rezystancji 38
- Przedłużacz magistrali I2C 39
- Liniowy sterownik LED 3 W 40
-
Projekty soft
- Model kontrolera PID z kamerą, belką i piłką 50
- Smartwatch Arduino rozpoznający gesty 54
-
Temat numeru: Kamery w systemach wbudowanych
- Przetworniki obrazu dla systemów embedded 42
-
Prezentacje
- Wsparcie dla start-upów 58
-
Wybór konstruktora:
- Projektowanie wielowarstwowych płytek drukowanych 68
-
Notatnik konstruktora
- OpenSTLinux dla procesorów z rodziny STM32MP1 (5). Projektowanie interfejsów graficznych z użyciem TouchGFX (2) 64
- Wizualizacja pomiarów skanera LIDAR 74
- Symulacja i pomiar, czyli LTspice i Analog Discovery 2. w rękach konstruktora (21). Symulacje z zastosowaniem funktorów logicznych 77
-
Poradnik implementacji
- Praktyczne aplikacje scalonych układów AFE (2). Podział funkcjonalny front-endów. Podstawy pomiarów biomedycznych 84
-
Kursy
- Systemy dla Internetu Rzeczy (47). Czujniki temperatury 93
- Eksperymenty z FPGA (17). Interfejs VGA 99
- Prenumerata 2
- Od wydawcy 3
- Kramik i rynek 106
- Hity następnego numeru 107
Opis tytułu
Elektronika Praktyczna jest czasopismem, którego grupę docelową stanowią specjaliści, głównie konstruktorzy o wykształceniu co najmniej średnim, których działalność zawodowa lub wyjątkowo zaawansowane zainteresowania wymagają świetnej orientacji w zagadnieniach współczesnej elektroniki, ustawicznego śledzenia trendów rozwojowych tej gałęzi techniki oraz stosowania najnowszych rozwiązań.
W magazynie prezentujemy pełne spektrum interesujących ich informacji: od tych o najnowszych komponentach układów elektronicznych poprzez urządzenia różnorodnego zastosowania i oprogramowanie, aż po zastosowania elektroniki pod postacią rozwiązań układów automatyki i mechatroniki w systemach przemysłowych.