Elektronika Praktyczna Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów
W styczniowym wydaniu EP jeden z tematów głównych dotyczy zasilania. Jednak tym razem, skupiliśmy się na dwóch praktycznych zagadnieniach. Po pierwsze, opisaliśmy kluczowe problemy napotykane przy prowadzeniu obwodu masy na płytkach układów analogowo-cyfrowych. Jest to bardzo istotne w odniesieniu do aktualnego sposobu projektowania elektroniki, gdzie w ramach jednej płytki integrowane są obwody zasilania, analogowe i cyfrowe. Na konkretnych przykładach pokazaliśmy jakie rozwiązania stosować, aby uniknąć komplikacji. Drugim zagadnieniem jest dobór dławika w obwodzie zasilania. Jednak nie chodzi o układ przetwornicy impulsowej, ponieważ te zwykle mają konkretne wytyczne co do parametrów zastosowanej indukcyjności. Rozpatrzymy kilka wariantów doboru dławika filtrującego zasilanie np. w obwodzie zasilania przetwornika ADC. Udowodnimy, że niewłaściwie dobrana indukcyjność może wręcz wzmocnić zakłócenia, zamiast je tłumić.
Dział projektów otwieramy Cyfrowym wzmacniaczem mocy stereo z interfejsem I2S, który został zbudowany na bazie układu SSM3582 firmy Analog Devices. Charakteryzuje się doskonałymi parametrami - osiąga moc 2×15 W, pracuje w klasie D ze sprawnością sięgającą 90%, posiada przetwornik DAC o rozdzielczości 24 bit i próbkowaniu 192 kHz. Może posłużyć do realizacji mobilnych systemów nagłośnieniowych, układów transmisji sygnału audio poprzez sieć Ethernet czy wielokanałowych głośników aktywnych. Pozwali w prosty sposób poszerzyć funkcjonalność zestawu AudioDSP czy Raspberry Pi.
Kolejnym ciekawym projektem, nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także z powodu zastosowanego rozwiązania programowego, jest 3-kanałowy sterownik oświetlenia sterowany sygnałem audio – Kolorofon. Pierwotnie, urządzenia tego typu realizowane były w sposób analogowy, poprzez zastosowanie filtrów pasmowych. Każdy z kanałów sterowany był sygnałem audio z innego zakresu częstotliwości, dając ciekawy efekt wizualny pogłębiający doznania dźwiękowe. Prezentujemy podobne urządzenie zrealizowane z użyciem techniki mikroprocesorowej.
W tym wydaniu znajdziecie wiele innych, równie ciekawych projektów, jak np. Sekwencyjny włącznik oświetlenia, czy Karta sieciowa z interfejsem USB, oraz olbrzymią porcję wiedzy m.in. o konstrukcjach respiratorów, które opracowano, aby wspomóc leczenie w czasach pandemii, czy o niezwykle ciekawym Systemie sterowania oświetleniem Philips Hue, który można uruchomić na komputerach jednopłytkowych.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski
-
Nie przeocz
- Nowe podzespoły 5
- Dodaj do obserwowanych 11
- Koktajl niusów 89
-
Projekty soft
- Robot do teleprezencji 48
- Interfejs do liczników ORNO. Rejestrator danych, link USB-RS485 poprzez Wi-Fi 54
-
Projekty
- Cyfrowy wzmacniacz mocy stereo z interfejsem I2S 18
- Sekwencyjny włącznik oświetlenia 24
- Kolorofon 28
-
Miniprojekty
- Latarka UV na USB 31
- Karta sieciowa z interfejsem USB 32
- Płytka interfejsu dla czujnika wilgotności SHT31 34
- Minimoduły z driverem I2C do taśm LED RGBW 37
-
Projekty czytelników
- Hybrydowy wzmacniacz lampowy 58
- Praktyczne porady dla początkujących konstruktorów wzmacniaczy lampowych 61
-
Temat numeru:
- Elektronika w walce z pandemią 40
- Respiratory DIY 44
-
Prezentacje
- Zasilacze impulsowe Finder – rozwiązanie, które spełnia oczekiwania 78
-
Wybór konstruktora:
- Zasilanie i zasilacze. „Masa” problemów z obwodami zasilania na płytkach PCB. Prawidłowe prowadzenie obwodu masy na płytkach PCB układów cyfrowo-analogowych 70
- Dławiki w obwodach zasilania 74
-
Notatnik konstruktora
- System sterowania oświetleniem Philips Hue z użyciem środowiska Zerynth oraz języka Python (1) 64
- Modularyzacja projektowania systemów elektronicznych 67
- OpenSTLinux dla procesorów z rodziny STM32MP1 (2) 80
- Symulacja i pomiar, czyli LTspice i Analog Discovery 2 w rękach konstruktora (18). Kostka z rezystorów 83
-
Kursy
- Eksperymenty z FPGA (14). Dyskretna transformata Fouriera 93
- Systemy dla Internetu Rzeczy (44). Technika UWB – bardzo szerokiego widma emisji radiowej 99
- Prenumerata 2
- Od wydawcy 3
- Kramik i rynek 106
- Hity następnego numeru 107
Opis tytułu
Elektronika Praktyczna jest czasopismem, którego grupę docelową stanowią specjaliści, głównie konstruktorzy o wykształceniu co najmniej średnim, których działalność zawodowa lub wyjątkowo zaawansowane zainteresowania wymagają świetnej orientacji w zagadnieniach współczesnej elektroniki, ustawicznego śledzenia trendów rozwojowych tej gałęzi techniki oraz stosowania najnowszych rozwiązań.
W magazynie prezentujemy pełne spektrum interesujących ich informacji: od tych o najnowszych komponentach układów elektronicznych poprzez urządzenia różnorodnego zastosowania i oprogramowanie, aż po zastosowania elektroniki pod postacią rozwiązań układów automatyki i mechatroniki w systemach przemysłowych.