Budujemy Dom Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców
Mimo wysokich cen materiałów budowlanych i ciągłych problemów z dostępnością ekip wykonawców – budowa domu jednorodzinnego stała się dużo tańszą alternatywą dla mieszkania w bloku, zwanym teraz szumnie apartamentowcem. Wybierając budowę domu zamiast mieszkania w bloku, otrzymujemy w pakiecie szereg korzyści. Trudno je zrozumieć tym ludziom, którzy zajmowali do tej pory lokal w bloku. Potwierdzeniem tego jest fakt, że zdecydowana większość inwestorów zamienia mieszkanie na dom, odwrotny proces jest incydentalny. Dlatego warto poczytać o doświadczeniach tych, którzy postanowili zbudować dom i teraz w nim zamieszkują.
W aktualnym wydaniu opisujemy proces decyzyjny oraz przygodę związaną z inwestycją naszych Czytelników, którzy lato spędzili w domku holenderskim, który wznieśli na działce na wsi. Ta wakacyjna ucieczka z miejskiego mieszkania spowodowała niespodziewanie chęć zbudowania całorocznej siedziby i opuszczenie miasta na stałe. Wybudowali dom ponad 200 m2, opisują, że za jego eksploatację płacą rocznie niewiele ponad 22 tys. zł. Obecnie większość inwestorów wybiera obiekty mniejsze i jeszcze bardziej oszczędne. Szacuje się, że koszty te, w przypadku domu energooszczędnego o powierzchni ok. 120 m2, nie powinny przekroczyć 10–12 tys zł. Żeby osiągnąć taki poziom kosztów eksploatacyjnych, poza odpowiednim ociepleniem przegród zewnętrznych, należy zastosować w domu nowoczesne instalacje grzewcze i wentylacyjne.
W tym numerze omawiamy te systemy – są to kotły kondensacyjne, pompy ciepła oraz przede wszystkim wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Warto dodać, że wyżej przytoczone koszty są znacznie niższe od rachunków płaconych przez mieszkańców bloków.
Zachęcam wszystkich Państwa do pogłębionej refleksji oraz podjęcia jedynie słusznej decyzji o budowie własnego domu.
Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński
Redaktor naczelny
-
AKTUALNOŚCI
- Nowe produkty, wydarzenia 10
-
PROJEKTUJEMY
- Projekty domów 246
-
PODPATRUJEMY I PYTAMY
- Zamiast domku holenderskiego 36
- W szeregowcu 40
- Klimatyzacja 222
-
RAPORT SPECJALNY
- Akustyka w domu 44
-
TRENDY BUDOWLANE
- Panele fotowoltaiczne 50
-
REMONTY I MODERNIZACJE
- Remont ścian wewnętrznych 56
- Wymiana okien dachowych 61
- Remont tarasu 64
- Nawierzchnie w ogrodzie 73
-
ELEMENTARZ BUDOWLANY
- Ściany i stropy 80
- Konstrukcja dachu 90
- Systemy rynnowe 95
- Podłogi i posadzki 102
-
ELEMENTARZ INSTALACYJNY
- Wentylacja mechaniczna 110
- Grzejniki łazienkowe 120
- Gazowe kotły kondensacyjne 124
-
ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ W PRAKTYCE
- Ocieplenie przegród zewnętrznych 129
- Okna energooszczędne 136
-
DOM BEZPIECZNY
- Zasady projektowania instalacji alarmowej 143
-
BUDUJEMY
- Pompy ciepła 148
- Wodne ogrzewanie podłogowe 163
- Pokrycia dachowe 168
- Ogrodzenia, bramy ogrodzeniowe i napędy 182
- Elektronarzędzia 190
- Komfortowa łazienka 196
- Nowoczesne rozwiązania w kuchni 202
-
TO JEST MODNE
- Centralne odkurzanie 207
-
NASZ WYBÓR
- Bramy garażowe segmentowe 211
-
PORADNIK URZĄDZANIA OGRODU
- Dobry dla seniorów 226
-
RUBRYKI STAŁE
- Ankieta KBD 162
- Prenumerata 195
- Porady 230
- Spis reklam 250
Opis tytułu
Budujemy Dom jest miesięcznikiem wydawanym przez Wydawnictwo AVT od 1998 roku. Na ponad 300 stronach co miesiąc przedstawiane są krok po kroku wszystkie etapy powstawania domu jednorodzinnego. Językiem przystępnym dla niefachowców opisywane są technologie i materiały stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Wszystkie artykuły i porady mają charakter praktyczny, odnoszą się do problemów i sytuacji "z życia wziętych".
Silną stroną magazynu jest interaktywny kontakt z tysiącami czytelników (Klub Budujących Dom), którzy co miesiąc odpowiadają na ankiety redakcyjne. W ten sposób pozyskiwane są informacje statystyczne o poziomie cen wykonawców, preferencjach budujących, znajomości marek produktów, itp.