Fizjoterapeuta Z praktyki światowej fizjoterapii i rehabilitacji dla fizjoterapeutów oraz lekarzy nadzorujących zespoły terapeutyczne
W pierwszym tegorocznym wydaniu „Fizjoterapeuty" szczególnie zachęcamy do przeczytania Raportu, w którym podjęliśmy trudną i często objętą tabu tematykę zespołów bólowych miednicy. Warto zdawać sobie sprawę z powszechności ich występowania oraz możliwości, jakie daje fizjoterapia w niesieniu pomocy pacjentom cierpiącym na proctalgię, dyspareunię czy przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego.
W gabinetach fizjoterapeutycznych coraz częściej pojawiają się aparaty ultrasonograficzne – poświęciliśmy im dwa artykuły dotyczące ortopedii. Przedstawiamy wszystkie możliwości, jakie dają te urządzenia, a można je wykorzystać nie tylko w diagnostyce, lecz także do wspomagania terapii pacjenta i oceny jej postępu.
Polecamy też znakomity artykuł poświęcony pooperacyjnym zrostom otrzewnowym. Autorka przedstawia w nim rzetelne informacje teoretyczne na temat powstawania zrostów i ich niekorzystnego oddziaływania na cały organizm człowieka. Artykuł stanowi także wprowadzenie do osteopatycznej pracy ze zrostami i bliznami według autorskiej koncepcji Michaeli Liedler.
W numerze znajdziecie również artykuł o tym, jak różnicować zespoły korzeniowe, opisy ćwiczeń dla pacjentów, którzy cierpią z powodu przepukliny krążka międzykręgowego, a także teksty z takich działów, jak INTERNA, PEDIATRIA I SPORT (tu można je przejrzeć: ulubionykiosk.pl).
Miłej lektury!
Agnieszka Roszkowska
-
Ortopedia
- Terapia przykurczów tkanki łącznej w stawach na przykładzie barku zamrożonego 22
- Ultrasonografia w badaniach naukowych i praktyce fizjoterapeutycznej 32
- Zastosowanie przenośnych aparatów ultrasonograficznych w traumatologii i fizjoterapii 42
-
Pediatria
- Porażenie mózgowe – możliwości dawniej i wyzwania obecnie 49
- Mózgowe porażenie dziecięce – perspektywa neurologiczna 57
-
Neurologia
- Palący ból pleców. Jak różnicować zespoły korzeniowe? 65
- Przepuklina krążka międzykręgowego – ćwiczenia 70
-
Sport
- Urazy i uszkodzenia przeciążeniowe w sportach siłowych 71
-
Interna
- Pooperacyjne zrosty otrzewnowe – etiologia, patofizjologia i nowa, autorska metoda ich leczenia 82
- Rehabilitacja oddechowa u osób z przewlekłymi chorobami płuc 90
Opis tytułu
„Fizjoterapeuta” to wydawnictwo skierowane do fizjoterapeutów, rehabilitantów i osteopatów zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem najnowszych osiągnięć światowych w strukturalnym i funkcjonalnym usprawnianiu pacjentów. Rozwój fizjoterapii i rehabilitacji gwałtownie przyspieszył w ostatnich latach. W światowych periodykach pojawiają się liczne doniesienia o zweryfikowanych praktycznie osiągnięciach na tym polu.
Polski fizjoterapeuta ma ograniczony dostęp do tych publikacji. Jeśli nawet są dostępne w internecie to jednak nie za darmo i w językach obcych, a poza tym selekcja materiałów z nieprzebranych źródeł nie jest zadaniem trywialnym.