Fizjoterapeuta Z praktyki światowej fizjoterapii i rehabilitacji dla fizjoterapeutów oraz lekarzy nadzorujących zespoły terapeutyczne
Choroba Baastrupa stanowi dość częstą i nie zawsze poprawnie rozpoznawaną przyczynę bólu dolnej części pleców. W Raporcie, na podstawie publikacji naukowych, podpowiadamy, jaki może być jej obraz kliniczny, jak ją diagnozować oraz jakie postępowanie należy wdrożyć (ze szczególnym uwzględnieniem fizjoterapii i fizykoterapii).
W dziale Ortopedia prezentujemy przegląd systematyczny o wpływie manipulacji kręgosłupa na ból i funkcjonowanie pacjentów z przewlekłym bólem dołu pleców. Obok tekst o fali uderzeniowej, a zwłaszcza jej zastosowaniu przy problemach mięśniowo-szkieletowych. W Pediatrii badanie na temat stopy końsko-szpotawej - porównanie pacjentów z tą deformacją z typowo rozwijającymi się dziećmi, pod kątem właściwości mięśni i ścięgien oraz charakterystyki chodu funkcjonalnego. W tym samym dziale fizjoterapeutyczne metody wspomagające indukcję plwociny u dzieci z astmą.
Neurologia to badanie nad sprawnością i wykorzystywaniem kończyny górnej po udarze. Obok wyniki metaanalizy badań o wpływie ćwiczeń na męczliwość i jakość snu u osób z fibromialgią. W Sporcie argumenty za i przeciw podejmowaniu aktywności sportowej po całkowitej wymianie stawu biodrowego. Obok tekst o pracy fizjoterapeuty z piłkarzami - najczęstszych problemach zdrowotnych w tej grupie sportowców i metodach rehabilitacji. W Internie opisujemy chorobę tętnic obwodowych i szczegóły metod jej rozpoznawania u pacjentów gabinetów fizjoterapeutycznych.
Jak zadbać o kontakty z pacjentem i czy mogą one wpływać na efekty leczenia? O tym w tekście w Innych aspektach fizjoterapii. W tym samym dziale refleksje nad zalecaniem ćwiczeń pacjentkom po rekonstrukcji piersi.
Życzę owocnej lektury!
Jerzy Bogiel
Redaktor prowadzący
-
ORTOPEDIA
- Manipulacja kręgosłupa a przewlekły ból dolnej części pleców 18
- Fala uderzeniowa – metoda leczenia w fizjoterapii 26
-
PEDIATRIA
- Właściwości mięśni i ścięgien a chód funkcjonalny u dzieci ze stopą końsko-szpotawą 30
- Fizjoterapia we wspomaganiu indukcji plwociny u dzieci z astmą 40
-
NEUROLOGIA
- Sprawność i wykorzystywanie kończyny górnej we wczesnej i późnej fazie podostrej po udarze 46
- Wpływ ćwiczeń na męczliwość i jakość snu w przebiegu fibromialgii 56
-
SPORT
- Powrót do sportu po całkowitej artroplastyce stawu biodrowego 64
- Rola fizjoterapii w rehabilitacji i treningu piłkarzy 72
-
INTERNA
- Identyfikacja choroby tętnic obwodowych w kończynie dolnej 76
-
INNE ASPEKTY FIZJOTERAPII
- Ćwiczenia i fizjoterapia po rekonstrukcji piersi z perspektywy pacjentek 84
- Skoncentrowana na pacjencie praktyka mięśniowo-szkieletowa 91
Opis tytułu
„Fizjoterapeuta” to wydawnictwo skierowane do fizjoterapeutów, rehabilitantów i osteopatów zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem najnowszych osiągnięć światowych w strukturalnym i funkcjonalnym usprawnianiu pacjentów. Rozwój fizjoterapii i rehabilitacji gwałtownie przyspieszył w ostatnich latach. W światowych periodykach pojawiają się liczne doniesienia o zweryfikowanych praktycznie osiągnięciach na tym polu.
Polski fizjoterapeuta ma ograniczony dostęp do tych publikacji. Jeśli nawet są dostępne w internecie to jednak nie za darmo i w językach obcych, a poza tym selekcja materiałów z nieprzebranych źródeł nie jest zadaniem trywialnym.