Fizjoterapeuta Z praktyki światowej fizjoterapii i rehabilitacji dla fizjoterapeutów oraz lekarzy nadzorujących zespoły terapeutyczne
Raport w tym numerze poświęcamy rehabilitacji osób po oparzeniach. Opisujemy w nim patofizjologię tego urazu i możliwych powikłań, jego leczenie, zalecenia odnośnie do fizjoterapii oraz pomocne metody fizykoterapii.
W dziale Ortopedia zamieszczamy artykuł na temat zespołu dolegliwości związanych z urazem biczowym (WAD). Obok znajdziecie przypadek pacjenta z zespołem T4, opisujący metodę leczenia, która przyniosła bardzo dobre skutki oraz przegląd badań na temat miejscowego zastosowania ciepła w leczeniu zaburzeń mięśniowo-szkieletowych.
Dział Pediatria to artykuł poświęcony rozwojowym zaburzeniom koordynacji (DCD) - opisuje jednostkę chorobową, powodowane przez nią trudności oraz zalecane podejście terapeutyczne. W Neurologii publikujemy metaanalizę badań, sprawdzającą jaki typ ćwiczeń najkorzystniej wpływa na jakość życia osób ze stwardnieniem rozsianym. Obok artykuł o możliwościach, jakie daje połączenie ludzkiego mózgu z komputerem, czyli o neuroprotetyce.
Dział Sport traktuje o urazach sportowych - przyczynach takich problemów oraz działaniach zapobiegawczych odnośnie do konkretnych stawów. W tym dziale mieści się także artykuł o podstawowej wiedzy na temat fizjoterapii w boksie.
W Internie piszemy o występowaniu niedociśnienia ortostatycznego w populacji pacjentów geriatrycznej rehabilitacji zamkniętej; obok dwa artykuły o wczesnej mobilizacji – dotyczący oddziałów intensywnej terapii oraz pacjentek po operacji ginekologicznej. Zawarte w nich argumenty przemawiają za jak najwcześniejszym wdrażaniem postępowania fizjoterapeutycznego.
Zapraszam do lektury!
-
RAPORT
- Fizjoterapia pacjentów po oparzeniach 8
-
ORTOPEDIA
- Zespół dolegliwości związanych z urazem biczowym (WAD) 18
- Kręgosłup piersiowy w przewlekłych schorzeniach mięśniowo-szkieletowych 34
- Miejscowe zastosowanie ciepła w leczeniu zaburzeń mięśniowo-szkieletowych 38
-
PEDIATRIA
- Rozwojowe zaburzenia koordynacji. Co fizjoterapeuci powinni o nich wiedzieć? 46
-
NEUROLOGIA
- Jakie ćwiczenia poprawiają jakość życia osób ze stwardnieniem rozsianym – metaanaliza 52
- Neuroprotetyka: powrót do zdrowia dzięki sile umysłu 58
-
SPORT
- Pierwotna profilaktyka sportowych urazów i uszkodzeń 62
- Fizjoterapia w boksie 68
-
INTERNA
- Niedociśnienie ortostatyczne u pacjentów geriatrycznej rehabilitacji zamkniętej 72
- Wczesna mobilizacja na oddziale intensywnej terapii 79
-
INNE ASPEKTY FIZJOTERAPII
- Wczesna interwencja fizjoterapeutyczna w chirurgii ginekologicznej 87
- Laser wysokoenergetyczny w fizjoterapii i rehabilitacji 95
Opis tytułu
„Fizjoterapeuta” to wydawnictwo skierowane do fizjoterapeutów, rehabilitantów i osteopatów zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem najnowszych osiągnięć światowych w strukturalnym i funkcjonalnym usprawnianiu pacjentów. Rozwój fizjoterapii i rehabilitacji gwałtownie przyspieszył w ostatnich latach. W światowych periodykach pojawiają się liczne doniesienia o zweryfikowanych praktycznie osiągnięciach na tym polu.
Polski fizjoterapeuta ma ograniczony dostęp do tych publikacji. Jeśli nawet są dostępne w internecie to jednak nie za darmo i w językach obcych, a poza tym selekcja materiałów z nieprzebranych źródeł nie jest zadaniem trywialnym.