Fizjoterapeuta Z praktyki światowej fizjoterapii i rehabilitacji dla fizjoterapeutów oraz lekarzy nadzorujących zespoły terapeutyczne
W tym wydaniu „Fizjoterapeuty” szczególnie zachęcamy do zapoznania się z raportem na temat niefarmakologicznych metod wspomagania leczenia fibromialgii. Jest to złożona jednostka chorobowa, poważny problem, często niewystarczająco zdiagnozowany, a nawet bagatelizowany. Charakteryzuje się wieloma objawami ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, zaburza codzienne funkcjonowanie, sen oraz sferę emocjonalną. W raporcie znalazł się przegląd badań, który może stanowić praktyczną wskazówkę, jak udzielać wsparcia terapeutycznego. Skupiamy się głównie na krioterapii ogólnoustrojowej, różnych formach hydroterapii, wibroterapii, elektroterapii i akupunkturze.
Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem traktującym o zwyrodnieniach kostno-chrzęstnych kręgosłupa. Jest to temat znany, z którym fizjoterapeuta spotyka się na co dzień, jednak autor pozwala spojrzeć na niego od strony zjawisk neurofizjologicznych. Dzięki temu proste ćwiczenia nabierają nowej interpretacji.
Proponujemy także lekturę tekstów z innych działów, takich jak ORTOPEDIA, INTERNA, PEDIATRIA I SPORT (tu można je przejrzeć: ulubionykiosk.pl). Na pewno każdy znajdzie interesujące nowości, gotowe do wdrożenia do pracy z pacjentami.
Miłej lektury, pomyślności w 2021 roku!
-
Ortopedia
- Ból mechaniczny a typ stopy 23
- Dysfunkcja przedziału prostowników kolana 30
- Stożek rotatorów biodra 36
-
Pediatria
- Fizjoterapeuta na oddziale neonatologii 42
-
Neurologia
- Kinezyterapia odruchowa w zmianach degeneracyjno-‑dystroficznych kręgosłupa 52
- Fizjoterapia w chorobie Parkinsona 64
- Genu recurvatum u pacjentów po udarze mózgu – terapia oparta na etiologii 72
- Bark w rehabilitacji poudarowej 76
-
Sport
- Zerwanie ścięgien w okolicy biodra i uda – diagnostyka i terapia 81
-
Interna
- Całościowa terapia przeciwobrzękowa i przeciwzastoinowa 31
- Zespół zmęczenia nadnerczy. Czy naprawdę słuchamy naszego ciała? 94
Opis tytułu
„Fizjoterapeuta” to wydawnictwo skierowane do fizjoterapeutów, rehabilitantów i osteopatów zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem najnowszych osiągnięć światowych w strukturalnym i funkcjonalnym usprawnianiu pacjentów. Rozwój fizjoterapii i rehabilitacji gwałtownie przyspieszył w ostatnich latach. W światowych periodykach pojawiają się liczne doniesienia o zweryfikowanych praktycznie osiągnięciach na tym polu.
Polski fizjoterapeuta ma ograniczony dostęp do tych publikacji. Jeśli nawet są dostępne w internecie to jednak nie za darmo i w językach obcych, a poza tym selekcja materiałów z nieprzebranych źródeł nie jest zadaniem trywialnym.