Fizjoterapeuta Z praktyki światowej fizjoterapii i rehabilitacji dla fizjoterapeutów oraz lekarzy nadzorujących zespoły terapeutyczne
Fizjoterapeuci często mają do czynienia z urazami sportowymi. Dlatego w najnowszym numerze, nie tylko w dziale Sport, zamieściliśmy materiały, które mogą, naszym zdaniem, okazać się przydatne w codziennej pracy terapeuty.
Szczególnie zachęcamy do lektury dwóch artykułów dotyczących uszkodzenia więzozrostów i więzadeł stopy i goleni. Autorka szczegółowo opisała diagnostykę i terapię tej grupy urazów, a także testy mające zastosowanie w praktyce fizjoterapeutycznej. W artykułach znajdują się odnośniki do materiałów wideo, które powinny ułatwić prawidłowe wykonywanie zaprezentowanych elementów badania fizykalnego pacjenta.
Zwracamy również uwagę na tekst dotyczący palucha sztywnego. Problem ten jest często mylony z paluchem koślawym, jednak proces rehabilitacyjny i prognoza są specyficzne dla tych odrębnych jednostek chorobowych.
W tekście poświęconym urazom przeciążeniowym i ostrym uszkodzeniom stopy i stawu skokowego zapoznajemy Czytelników z jednostkami chorobowymi występującymi u dzieci i młodzieży. Ponadto w numerze znalazły się ciekawe materiały dotyczące neurologii (spastyczności i dystrofii mięśniowej) oraz interny (stanu zapalnego i wieloaspektowego podejścia do dysfunkcji miednicy).
Szczególnej uwadze polecamy również nasz raport o fali uderzeniowej. Jest w nim potężna dawka faktów naukowych o tej formie leczenia wielu uciążliwych schorzeń.
Zapraszamy do lektury tekstów poruszających praktyczny wymiar fizjoterapii.
Redakcja
Opis tytułu
„Fizjoterapeuta” to wydawnictwo skierowane do fizjoterapeutów, rehabilitantów i osteopatów zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem najnowszych osiągnięć światowych w strukturalnym i funkcjonalnym usprawnianiu pacjentów. Rozwój fizjoterapii i rehabilitacji gwałtownie przyspieszył w ostatnich latach. W światowych periodykach pojawiają się liczne doniesienia o zweryfikowanych praktycznie osiągnięciach na tym polu.
Polski fizjoterapeuta ma ograniczony dostęp do tych publikacji. Jeśli nawet są dostępne w internecie to jednak nie za darmo i w językach obcych, a poza tym selekcja materiałów z nieprzebranych źródeł nie jest zadaniem trywialnym.