Fizjoterapeuta Bóle kości guzicznej - artykuły specjalistów
W marcowym numerze zwracamy szczególną uwagę na teksty znakomitych specjalistów poświęcone bólom kości guzicznej oraz bólom twarzy. Są to zagadnienia fizjoterapii, które w Polsce nie są jeszcze szeroko podejmowane, mimo że grupa pacjentów potrzebujących pomocy jest znaczna. Zamieszczamy też artykuł wybitnego eksperta, który pokazuje, w jaki sposób można łączyć terapię manualną, osteopatię, masaż wisceralny z kinezjologią stosowaną, zwiększając w ten sposób skuteczność postępowania.
W dziale Sport zajmujemy się problematyką urazów czaszkowo-mózgowych u bokserów. W kolejnych numerach opiszemy przykładowe możliwości terapeutyczne, np. drenaż układu żylnego czaszki i pracę z lezjami wewnątrzkostnymi.
Osteopatom polecamy tekst dotyczący pracy odruchowej z punktami Jarricota i Knapa. Zachęcamy też do lektury naszego Raportu. W tym numerze jego tematem jest zastosowanie trakcji mechanicznej w bólach kręgosłupa.
Miłej lektury.
-
Raport
- Trakcja mechanicznej w bólach kręgosłupa 9
-
Ortopedia
- Zespoły bólowe mięśni – pomoc kinezjologii stosowanej 22
- Możliwości leczenia bólów kości guzicznej z perspektywy terapii manualnej 30
-
Pediatria
- Fizjojoga specjalnie dla dzieci 40
- Osteopatia i jej znaczenie w funkcjonalnej ortopedii szczękowej i ortodoncji u dzieci 46
-
Neurologia
- Mózg i równowaga – jak zrozumieć neuroanatomię funkcjonalną 52
- Zaburzenia neurologiczne z zaburzeniami równowagi 60
-
Sport
- Cechy urazów głowy u bokserów 66
-
Interna
- Techniki odruchowe w terapii narządów wewnętrznych 74
- Klasyfikacja kliniczna bólu twarzy: praktyka kliniczna oparta na dowodach 86
Opis tytułu
„Fizjoterapeuta” to wydawnictwo skierowane do fizjoterapeutów, rehabilitantów i osteopatów zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem najnowszych osiągnięć światowych w strukturalnym i funkcjonalnym usprawnianiu pacjentów. Rozwój fizjoterapii i rehabilitacji gwałtownie przyspieszył w ostatnich latach. W światowych periodykach pojawiają się liczne doniesienia o zweryfikowanych praktycznie osiągnięciach na tym polu.
Polski fizjoterapeuta ma ograniczony dostęp do tych publikacji. Jeśli nawet są dostępne w internecie to jednak nie za darmo i w językach obcych, a poza tym selekcja materiałów z nieprzebranych źródeł nie jest zadaniem trywialnym.