Fizjoterapeuta Lezja osteopatyczna - diagnostyka układu mięśniowo-szkieletowego
W lutowym numerze skupiliśmy się na kilku głównych kręgach tematycznych. Jednym z nich jest problematyka lezji osteopatycznej i segmentu facylitowanego. Są to ważne zagadnienia i teorie, których znajomość zdecydowanie ułatwia diagnostykę i terapię licznych zaburzeń przejawiających się między innymi w obszarze układu mięśniowo-szkieletowego.
Podjęliśmy również tematykę mózgowego porażenia dziecięcego. Zwróciliśmy uwagę na problem zaburzeń równowagi. Mam nadzieję, że z dużym zainteresowaniem spotka się nasz artykuł zamieszczony w dziale Sport. Prezentuje on perspektywę kinezjologii stosowanej, która jest jeszcze mało znanym u nas podejściem, zasługującym naszym zdaniem na duże zainteresowanie ze względu na swój olbrzymi potencjał terapeutyczny.
Cieszymy się również, że mogliśmy opublikować artykuł o bolesnych miesiączkach. Jest to szeroko rozpowszechniony problem, z którym często borykają się pacjentki i terapeuci.
Miłej lektury.
-
RAPORT
- Wkładki w praktyce fizjoterapeutycznej 8
-
ORTOPEDIA
- Dysfunkcja somatyczna jako przedmiot zainteresowania osteopatii 20
- Przegląd informacji o ostrym bólu odcinka lędźwiowego 27
-
PEDIATRIA
- Aktualne koncepcje postępowania terapeutycznego u dzieci z porażeniem mózgowym 36
- Rola zabawy i zabawek w mózgowym porażeniu dziecięcym 44
-
NEUROLOGIA
- Zaburzenia równowagi: rozważania fizjoterapeutyczne 50
- Ucho wewnętrzne: klucz do zachowania równowagi 58
- Cerwikogenne przyczyny zaburzeń równowagi 66
-
SPORT
- Niestabilność miednicy u sportowców jako potencjalna przyczyna występowania urazów. Możliwości diagnostyki i terapii przy wykorzystaniu kinezjologii stosowanej 72
-
INTERNA
- Bolesne miesiączki z perspektywy pięciu modeli osteopatycznych 84
- Przykłady technik terapeutycznych w uroginekologii 94
Opis tytułu
„Fizjoterapeuta” to wydawnictwo skierowane do fizjoterapeutów, rehabilitantów i osteopatów zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem najnowszych osiągnięć światowych w strukturalnym i funkcjonalnym usprawnianiu pacjentów. Rozwój fizjoterapii i rehabilitacji gwałtownie przyspieszył w ostatnich latach. W światowych periodykach pojawiają się liczne doniesienia o zweryfikowanych praktycznie osiągnięciach na tym polu.
Polski fizjoterapeuta ma ograniczony dostęp do tych publikacji. Jeśli nawet są dostępne w internecie to jednak nie za darmo i w językach obcych, a poza tym selekcja materiałów z nieprzebranych źródeł nie jest zadaniem trywialnym.