Młody Technik Ulubione pismo pasjonatów nauki i techniki
Rzeczywistość wirtualna, rozszerzona, mieszana - wszystkie te rodzaje rzeczywistości zaczynają stopniowo wdzierać się do naszego świata. Perspektywy tej branży wcale nie rysują się jednak tak słodko, jak wydawałoby się, gdy widzimy intensywne „mieszanie się” pomysłów, koncepcji, nowych rozwiązań sprzętowych i software’owych.
Trudno o bezkrytyczny optymizm, gdy popatrzeć na najnowszy sprzęt, który służy do zanurzania się w cyfrowym świecie - wszystkie te gogle i zestawy, niezgrabne wyświetlacze z trudem nadążające lub nienadążające za ruchami głowy... Chcąc oderwać się od przewodów (a taki nurt w sprzęcie VR obecnie narasta), musimy na siebie więcej nałożyć. A potem trzeba chodzić z ciężkim sprzętem na głowie, takim jak np. pokaźny adapter w bezprzewodowej wersji HTC Vive Pro.
Pomimo jednak technicznych niedoskonałości i niedojrzałości rozwiązań, świat wirtualnych i rozszerzających rzeczywistość technik wzbudza kolosalne zainteresowanie. Więc proszę nie dziwić się, że poświęciliśmy mu dużą część wydania MT, do którego lektury zapraszam!
Mirosław Usidus
-
Temat numeru
- Rzeczywistość mieszana: • Świat do połowy rzeczywisty czy w połowie wirtualny? • Czym się bawić • Doktor awatar • Poczytaj mi mamo – już mam na sobie google • Obrazy i sprzedawanie emocji 25
-
Technika
- Info zoom 8
- Dodaj do obserwowanych 16
- Horyzonty mgłą spowite: • Reaktory syntezy termojądrowej. Co z tą fuzją? • Problemy z robotami w fabrykach. Niewykwalifi kowana siła robocia… • Mechanika kwantowa a „nieśmiertelność duszy”. Biokomputer nie kasuje informacji 18
- Raport MT: Superkomputery. Horyzont eksa – i dalej… 49
- Nasi idole: Dynamit miał nieść światu pokój – Alfred Nobel 58
-
m.Technik
- Testujemy aplikacje... Appki przydatne na wakacjach 62
-
Szkoła
- Matematyka z ludzką twarzą: Szyfry i szpiedzy 64
- Pomysły genialne, zwariowane i takie sobie 69
- Chemia inna niż w szkole: Sztuczne pierwiastki – część 1 70
- Fizyka bez tajemnic: W sercu mechaniki kwantowej 74
- Koniec i co dalej: Nasza mała stabilizacja. Jest tylko chaos 79
- Klub i szkoła wynalazców 83
- MT studiuje: Logistyka 88
- Edukacja przez szachy: Szachy losowe Fischera 90
- Na warsztacie: Panorama Lwowa 95
- Na warsztacie: Elektronika dla Ciebie – Whisper – łowca szeptów. Superczuły podsłuch przewodowy 102
- Historia wynalazków: Pompowanie wody i nie tylko 104
-
Hobby
- Z pasji do motoryzacji: Auta z charakterem 110
- Akademia audio: Zespoły głośnikowe za 70-90 tys. zł – część 4 116
- Technologia i muzyka: Sony C-100, czyli dwa w jednym 119
-
Prezentacje
- MT testuje: Gra karciana „Timeline – Polska” – Rebel 122
- MT testuje: Bezprzewodowy hotspot TP-Link M7200 123
-
Inne
- Listy 6
- Quiz momentalny 118
- Prenumerata 124
- Sędziwy technik – 100 lat temu prasa pisała 126
- Active Reader – KONKURS 127
Opis tytułu
Ten niezwykle popularny miesięcznik ukazuje się od 1932 roku.
Skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, a szczególnie do młodzieży szkolnej. Każdy, kto interesuje się współczesną techniką i kierunkami jej rozwoju znajdzie w Młodym Techniku coś dla siebie.
Jest to jedyny tytuł w segmencie nauk ścisłych i techniki, zalecany jako lektura dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie i nauczyciele szczególnie cenią rubryki edukacyjne odnoszące się wprost do przedmiotów szkolnych takie jak: Chemia, Fizyka, Matematyka, jak również rubryki rozwijające dodatkowe zainteresowania, tj. Jak to działa, Historia odkryć i wynalazków. Są też działy dla majsterkowiczów i modelarzy.
Młody Technik stawia również na innowacje – dział m.technik przeznaczony jest dla przyszłych techników komputerowych i skupia się głównie na najnowszych technologiach, w tym mobile.