Młody Technik Ulubione pismo pasjonatów nauki i techniki
Przy okazji wykładów i innych imprez popularnonaukowych często spotykam się z pytaniami, czy możliwe jest, że Słońce ma towarzysza albo czy za tarczą naszej gwiazdy nie może się ukrywać „druga Ziemia”?
Pytania te są dobrze postawione. W końcu większość (około 2/3) gwiazd, które widzimy gołym okiem, to w istocie co najmniej dwie gwiazdy, krążące bardzo blisko siebie wokół wspólnego środka masy. Nazywamy takie układy gwiazdami podwójnymi lub wielokrotnymi. Nasze oko, ze względu na niewielką zdolność rozdzielczą, nie jest w stanie odróżnić bardzo blisko położonych obiektów. Widzi je jako jedno źródło światła. Skoro większość gwiazd wchodzi w skład takich układów, to dlaczego nie Słońce? Podobnie – skoro ruch Księżyca wokół Ziemi i jego ruch obrotowy wokół własnej osi są tak dobrze skorelowane, że widzimy stale tę samą cześć naszego satelity, to dlaczego ruch „drugiej Ziemi” nie mógłby być tak ustalony, że zawsze byłaby w stosunku do nas za Słońcem?"
Opis tytułu
Ten niezwykle popularny miesięcznik ukazuje się od 1932 roku.
Skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, a szczególnie do młodzieży szkolnej. Każdy, kto interesuje się współczesną techniką i kierunkami jej rozwoju znajdzie w Młodym Techniku coś dla siebie.
Jest to jedyny tytuł w segmencie nauk ścisłych i techniki, zalecany jako lektura dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie i nauczyciele szczególnie cenią rubryki edukacyjne odnoszące się wprost do przedmiotów szkolnych takie jak: Chemia, Fizyka, Matematyka, jak również rubryki rozwijające dodatkowe zainteresowania, tj. Jak to działa, Historia odkryć i wynalazków. Są też działy dla majsterkowiczów i modelarzy.
Młody Technik stawia również na innowacje – dział m.technik przeznaczony jest dla przyszłych techników komputerowych i skupia się głównie na najnowszych technologiach, w tym mobile.