Elektronika dla Wszystkich Interesująca elektronika dla pasjonatów
Gitarowy pedał efektów przesterowania i zniekształceń na lampach Nutube. Czy marzyło Ci się prawdziwe „brzmienie lampowe” Twojej gitary z pedałem efektów przesterowania i zniekształceń? Wśród wielu różnych pedałów z efektami gitarowymi najbardziej popularny jest efekt przesterowania i zniekształceń. Układy budowane na półprzewodnikach tylko imitują najbardziej pożądane „brzmienie lampowe”. Zamiast imitacji możesz mieć efekty z prawdziwych lamp elektronowych, dzięki dostępnym na rynku kompaktowym, niskonapięciowym podwójnym triodom 6P1.
Stacja zdalnego monitoringu. Któż nie doświadczył niepokoju o swoje wartościowe dobra (samochód, domek letniskowy, dom, łódź, itp.), pozostawione bez nadzoru? Na przykład awaria hydrauliczna może spowodować, że po powrocie do domu znajdziemy staw w piwnicy. Wystarczy kilka czujników i płytka rozszerzająca Arduino i możemy być pewni, że na końcu świata zostaniemy natychmiast zaalarmowani. Można nawet zaprojektować zdalne podjęcie interwencji, na przykład wyłączenie pompy wodnej. Przedstawiamy projekt w postaci otwartej na modyfikacje. Każdy może dostosować hardware i program do swoich potrzeb.
Uniwersalny ściemniacz światła, część 2. Już sama zapowiedź publikacji w tym wydaniu EdW pierwszej części projektu uniwersalnego ściemniacza wywołała spore zainteresowanie Czytelników. Zaproponowaliśmy dotykowy ściemniacz uniwersalny, działający dla wszystkich rodzajów źródeł światła, zarówno LED i halogenowych, jak też żarowych. Układ może być sterowany zdalnie pilotem na podczerwień. W części 2. artykułu przedstawiamy szczegółowo montaż i uruchomienie ściemniacza.
Plus zwykła porcja intrygujących projektów DIY oraz wiele artykułów w Twoich ulubionych cyklach Tutoriali, w tym polecamy szczególnie nową rubrykę „Edukacja w EdW”.
Zapraszam do lektury,
Redaktor naczelny
-
Projekty dla elektroników:
- Lampowy moduł przesterowania i zniekształceń do gitary 8
- Ściemniacz nowoczesnego oświetlenia zasilanego z sieci, część 2 21
- Zdalna stacja nadzoru (monitoringu) 29
-
Tutoriale:
- Szkoła Konstruktorów 34
- Poziomy logiczne, część 1 51
- Zwrotnica do mini monitora PE, część 1 55
- Silniki krokowe w praktyce, część 2: Wybór i identyfikacja silników krokowych 61
- Edukacja w EdW dla szkół i uczelni: Wykład 2 „Układy scalone” 65
- Pokój Nauczycielski 76
-
DIY dla wszystkich:
- Sterowanie natężenia światła diod LED przy pomocy techniki PWM 79
- Lampa-sygnalizator przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 82
- Prosta ładowarka bezprzewodowa do smartfonów 86
- Wykrywanie i klasyfikacja obiektów za pomocą Rasberry Pi i uczenia maszynowego wykorzystującego platformę Edge Impulse 88
-
DIY PLUS
- Wysokiej klasy przedwzmacniacz mikrofonowy ze zmienną kompresją, regulowanym wzmocnieniem oraz funkcją redukcji szumów 91
- Optycznie izolowane wejście analogowe dla Arduino 91
-
Rubryki stałe:
- Prenumerata 3
- Od wydawcy 5
- Poczta 6
Opis tytułu
Kultowe pismo osób fascynujących się praktycznym konstruowaniem układów.
Silną stroną tego pisma jest współtworzenie jego treści z Czytelnikami. Czerpiąc wiedzę na temat nowoczesnych podzespołów i rozwiązań układowych, uczestniczą oni również aktywnie w rozwiązywaniu zadań z zakresu konstrukcji układów elektronicznych.