Elektronik Magazyn elektroniki profesjonalnej
Tematem numeru w czerwcowym wydaniu Elektronika są mikrokontrolery. Są one centralną częścią prawie każdej aplikacji, wybór tego a nie innego układu przez konstruktora staje się zagadnieniem kluczowym dla rynku dystrybucji. Dzisiaj zacząć pracę z nową rodziną mikrokontrolerów nie jest tak trudno, jak kiedyś. Niemniej pytania, który dostawca jest kompetentny, kogo się radzić w sprawach technicznych i czyje wskazówki brać pod uwagę są cały czas aktualne, a nawet zyskują na wartości w miarę, jak tempo pojawiania się nowości się zwiększa. Stąd wybór dostawcy mikrokontrolerów oraz narzędzi staje się jednym z ważniejszych problemów związanych z mikrokontrolerami, bo podczas projektowania aplikacji z reguły można wybierać pomiędzy wieloma równorzędnymi układami i architekturami. W naszym artykule skupiamy się właśnie na tym, jak dobrze wybierać.
Autodiagnostyka w systemach embedded. Ponieważ programowanie dla mikrokontrolerów jednoukładowych może być bardzo złożone: wraz z rosnącą mnogością procedur, podprogramów, funkcji i podsystemów rośnie też prawdopodobieństwo, że program zawiedzie w wyniku trywialnego błędu programisty. Z tego powodu konieczne jest odpowiednie przygotowanie wewnętrznego oprogramowania, tak żeby było ono w stanie wykryć usterki podczas normalnego działania urządzenia i móc je zasygnalizować użytkownikowi. Nasz artykuł opisuje podstawowe techniki autodiagnostyki.
-
OD REDAKCJI
- Transakcje M&A jako rynkowe prognozy 4
-
GOSPODARKA
- Aktualności 8
- Branża półprzewodników w Japonii przechodzi trudności 16
- (Nie)bezpieczny Internet Rzeczy 18
-
RAPORT
- Mikrokontrolery i IoT – dobry zestaw startowy to dzisiaj podstawa 26
-
DODAJ DO ULUBIONYCH
- WebIDE – IDE dla Raspberry Pi i BeagleBone 62
-
TECHNIKA
- Testowanie obwodów drukowanych – część II – testery igłowe 64
- Z jakich materiałów wykonuje się elastyczne PCB? 68
- Obwody elastyczne – dowolne kształty dzięki laserowej obróbce 72
- Autodiagnostyka w systemach embedded 73
- Praktyczne aspekty wyboru i użytkowania sond oscyloskopowych 78
- Przekaźnik czy stycznik? 81
- Sterownik PWM z prawie zerową mocą standby 82
- Efektywny korektor współczynnika mocy do systemów zasilających 84
- Postęp technologiczny w elastycznych wyświetlaczach AMOLED 88
- Coś nie łączy? Krótka encyklopedia doboru przekaźnika – część 2: cewki 90
- Czas na oświetlenie LED 94
-
NOWE PODZESPOŁY
- Moduły i komputery 97
- Sprzęt i narzędzia 98
- Układy cyfrowe 100
- Optoelektronika 103
- Podzespoły czynne 104
- Komunikacja 109
- Podzespoły elektromechaniczne 111
- Przetworniki i sensory 113
- Podzespoły pasywne 114
- Układy zasilania 118
- Aparatura pomiarowa 124
Opis tytułu
Magazyn Elektronik adresowany jest do polskich menedżerów, naukowców, techników, konstruktorów i handlowców. Czytają go pracownicy wszystkich polskich firm elektronicznych, dociera także do instytutów i uczelni oraz organizacji i stowarzyszeń związanych z elektroniką i automatyką. Elektronik skupia wokół siebie lobby polskiej elektroniki, służy mu informacją i przyczynia się do rozwoju i osiągnięć branży elektronicznej.
Na swych łamach Elektronik upowszechnia wiedzę o nowych technologiach i produktach. Omawiane są najważniejsze wydarzenia, osiągnięcia, trendy, tendencje badawczo-rozwojowe i rynkowe w branży elektronicznej w kraju i na świecie. Przedstawiani są ludzie, dla których elektronika jest pasją i sensem życia oraz najbardziej aktualne światowe i krajowe wydarzenia i wiadomości.