Elektronik Magazyn elektroniki profesjonalnej
Tematem miesiąca w kwietniowym elektroniki są usługi kontraktowego montażu elektroniki na zlecenie. Zapotrzebowanie na nie to wynik zmian koncepcyjnych w podejściu do tworzenia sprzętu elektronicznego, efekt powstawania małych innowacyjnych firm, biur projektowych, a także skutek potrzeb płynących od przedsiębiorstw, dla których rdzeń biznesu leży poza elektroniką. Z kolei dla firm świadczących usługi EMS koncentracja wyłącznie na produkcji pozwala bezpiecznie inwestować w technologię i skupić się na rozwoju usług kompleksowych, projektowych, montażowych, mechanicznych i posprzedażnych. Produkcja elektroniki na zlecenie to usługi, w których Polska od wielu lat pełni rolę korzystnej alternatywy dla podwykonawców dalekowschodnich. Tematyka montażu elektroniki na zlecenie pojawia się w Elektroniku regularnie. W naszych opracowaniach analizujemy zjawiska i zmiany, jakie zaszły w tym czasie i próbujemy ocenić dalsze perspektywy dla tej naszej krajowej specjalności.
Polecamy także lekturę tekstu o rozpoznawanie prądowej obciążalności gniazda USB. Port USB był przewidziany początkowo jako znormalizowane gniazdo komunikacyjne macierzystego komputera, ale z czasem wyspecjalizował się do współdziałania z elektronicznymi urządzeniami „On the Go” (USB OTG), zarówno gdy działają w roli hosta jak i urządzenia peryferyjnego. Specyfikacja USB wyewoluowała następnie wprowadzeniem USB Charging Specification opisującej sposób wykorzystania USB do zasilania urządzeń, oznaczanej BC 1.2, do obsługi ogromnej liczby telefonów komórkowych i rozmaitych urządzeń przenośnych. Po uaktualnionym o elementy zasilania USB2.0 w roku 2013, pojawiło się USB3.1 i nowe złącze USB Typ C w roku 2014, a postępująca normalizacja tego złącza utrwala ten standard. Jak widać zmian jest sporo, dlatego warto być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami dotyczącymi tego najpopularniejszego interfejsu w elektronice.
-
Od Redakcji
- Klienci mają dość udręki z ciągłym ładowaniem 4
-
Gospodarka
- Aktualności 8
- Samsung i Micron produkują pamięci DRAM w procesie 20 nm 13
- Japan Display planuje budowę nowej fabryki ekranów do smartfonów 17
- Błędy sprzętu i oprogramowania w samochodach 18
-
Wywiad miesiąca
- Koncentrujemy się na współpracy z przemysłem kosmicznym – mówią dr Grzegorz Brona i dr Grzegorz Kasprowicz z firmy Creotech Instruments 20
-
Raport
- Kontraktowa produkcja elektroniki – wszystko kręci się wokół wysokiej jakości 26
-
Dodaj do ulubionych
- PI Expert Online 78
-
Technika
- Typowe nieprawidłowości dokumentacji produkcyjnej obwodów drukowanych – część druga 80
- Złączki SMD do płytek drukowanych – drzwi do świata LED 84
- Wydajny analizator szerokopasmowych sygnałów o nośnej do 26,5 GHz 86
- Uniwersalny kontroler ładowarki bezprzewodowej 89
- Wzmacniacze mocy – przegląd klas – od A do H 92
- Rozpoznawanie prądowej obciążalności gniazda USB 95
-
Nowe podzespoły
- Aparatura pomiarowa 98
- Układy zasilania 103
- Przetworniki i sensory 106
- Sprzęt i narzędzia 109
- Elementy pasywne 110
- Komunikacja 114
- Mikrokontrolery 117
- Moduły i komputery 120
- Układy cyfrowe 121
- Komponenty elektromechaniczne 124
- Optoelektronika 126
- Podzespoły czynne 128
Opis tytułu
Magazyn Elektronik adresowany jest do polskich menedżerów, naukowców, techników, konstruktorów i handlowców. Czytają go pracownicy wszystkich polskich firm elektronicznych, dociera także do instytutów i uczelni oraz organizacji i stowarzyszeń związanych z elektroniką i automatyką. Elektronik skupia wokół siebie lobby polskiej elektroniki, służy mu informacją i przyczynia się do rozwoju i osiągnięć branży elektronicznej.
Na swych łamach Elektronik upowszechnia wiedzę o nowych technologiach i produktach. Omawiane są najważniejsze wydarzenia, osiągnięcia, trendy, tendencje badawczo-rozwojowe i rynkowe w branży elektronicznej w kraju i na świecie. Przedstawiani są ludzie, dla których elektronika jest pasją i sensem życia oraz najbardziej aktualne światowe i krajowe wydarzenia i wiadomości.