Budujemy Dom Dom energooszczędny: przegrody i wentylacja
Żeby zbudować rozsądnie energooszczędny dom i nie wydać na to fortuny, trzeba się trochę natrudzić. Ale zdecydowanie warto. W tym numerze, zwracamy uwagę na najważniejsze zagadnienia dotyczące budowy takiego domu.
Po pierwsze – przegrody zewnętrzne. Fundamenty, ściany, dach, okna i drzwi. Kiedyś wylewano lub murowano niemal wszędzie ławy fundamentowe. Potem coraz częściej stosowano płytę fundamentową, ale rozwiązanie to długo uchodziło za drogie. Teraz koszty obu technologii są porównywalne. Piszemy o plusach i minusach obu rozwiązań. Ściany to najczęściej wałkowany temat przez inwestorów planujących lub rozpoczynających inwestycję. Warto wiedzieć jakie są najpopularniejsze konstrukcje ich budowy oraz jakie są wady i zalety wyboru konkretnego budulca. Niemniej ważne jest odpowiednie zaprojektowanie przegrody dachu. Omawiamy poszczególne warstwy dachu oraz pokazujemy jak ich odpowiednie zastosowanie wpływa na trwałość oraz izolacyjność cieplną budynku. Współcześnie produkowane okna bardzo dobrze izolują, mają modny design oraz są chętnie podłączane do domowych instalacji inteligentnych. Piszemy jak wybrać optymalnie - czyli być zadowolonym z parametrów oraz nie przepłacić.
Po drugie – wentylacja. Może być grawitacyjna lub mechaniczna, ta ostatnia może być z rekuperatorem lub bez. Oczywiście do domu energooszczędnego nadaje się tylko ta z rekuperatorem. Urządzenie to podgrzewa napływające z zewnątrz świeże powietrze ciepłem odzyskiwanym z powietrza zużytego. Jeśli zamierzamy zamontować go w swoim domu, to warto też rozważyć wykonanie tzw. gruntowego wymiennika ciepła. To nic innego jak rura zakopana w gruncie, gdzie już na głębokości 1metra panuje temperatura ok 10 stopni Celsjusza. Zimą zatem wstępnie ogrzewa powietrze czerpane z zewnątrz do systemu wentylacji, a latem chłodzi - obniżając temperaturę w całym domu. Dom energooszczędny to nie tylko taki o małym zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, ale też taki w którym nie wydamy fortuny na jego chłodzenie latem.
Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński
-
AKTUALNOŚCI
- Forum 10
- Nowe produkty, wydarzenia 14
-
PROJEKTUJEMY
- Projekty domów 228
-
PODPATRUJEMY I PYTAMY
- Z dodaną werandą i garażem 38
- Wyremontowany w szeregówce 42
- Farby do wnętrz 162
- Osłony przeciwsłoneczne 167
- Odpływ liniowy 172
-
TEMAT NUMERU
- Więźba 46
- Pokrycia dachowe 52
- Rynny 66
-
BUDOWLANE ABC
- Chłodzenie domu 70
-
MIESZKAJ ZDROWO
- Grzejniki 78
- Podłogówka 85
-
BUDUJEMY I REMONTUJEMY
- Zabezpieczenie domu na wakacje 91
- Ściany zewnętrzne 96
- Okna i drzwi 102
- Bramy garażowe 112
- Gruntowe pompy ciepła 117
- Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k 123
- Narzędzia i sprzęt ogrodowy 132
- Wymiana instalacji elektrycznej 176
-
NASZ WYBÓR
- Betonowa kostka brukowa 139
- Masy do fugowania 150
-
WAŻNY DETAL
- Centralne odkurzanie 156
-
NOWE STANDARDY
- Kondensacyjne kotły gazowe 180
-
URZĄDZAMY OGRÓD
- Mała architektura 186
- Ogrodzenia, bramy, napędy 194
- Nastrojowy i niskobudżetowy 204
-
RUBRYKI STAŁE
- Ankieta KBD 202
- Prenumerata 203
- Porady budowlane 208
- Porady instalacyjne 210
- Porady wnętrzarskie 219
- Porady ogrodowe 224
- Stawki wykonawców 226
- Karta Informacji Zwrotnej 234
Opis tytułu
Budujemy Dom jest miesięcznikiem wydawanym przez Wydawnictwo AVT od 1998 roku. Na ponad 300 stronach co miesiąc przedstawiane są krok po kroku wszystkie etapy powstawania domu jednorodzinnego. Językiem przystępnym dla niefachowców opisywane są technologie i materiały stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Wszystkie artykuły i porady mają charakter praktyczny, odnoszą się do problemów i sytuacji "z życia wziętych".
Silną stroną magazynu jest interaktywny kontakt z tysiącami czytelników (Klub Budujących Dom), którzy co miesiąc odpowiadają na ankiety redakcyjne. W ten sposób pozyskiwane są informacje statystyczne o poziomie cen wykonawców, preferencjach budujących, znajomości marek produktów, itp.